Metju Palmer i Angelina Ajhorst počeli razgovore u Sarajevu 1Foto: EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Probosanska strana nije ona preko koje će se ići linijom manjeg otpora, kazao je predsednik SDA Bakir Izetbegović nakon sastanka sa Angelinom Ajhorst, direktorkom pri Evropskoj službi za spoljne poslove i Metju Palmerom, američkim izaslanikom za izbornu reformu u BiH.

 

„Uspeo sam da dokažem da će probosanska strana biti linija tvrđeg otpora. Moraće se naći kompromis tako da sve strane naprave ustupak i da se traži srednje rešenje“, kazao je Izetbegović.

Dodao je da je Palmerova ideja o brisanjima prefiksa u Domu naroda na državnom nivou „zanimljiva“, nakon što su dan ranije izašli navodni Palmerovi predlozi za ukidanje etničke oznake za Dom naroda. Kako je rekao Izetbegović nakon sastanka u zgradi američke ambasade u Sarajevu utvrđena je spremnost međunarodne zajednice da ozbiljno razgovara sa Miloradom Dodikom, srpskim članom Predsedništva BiH i Draganom Čovićem, liderom HDZ BiH.

Za Dodika je Izetbegović kazao da već deset godina vređa ljude te da „gura kako je krenuo“ i ima sve manje podrške među Srbima. Za Čovića, sa druge strane, Dodik nije destabilizirajući faktor u BiH. Lider HDZ ističe da je mnogo „izvorišta nesporazuma“ u BiH . Dodao je da je sa Izetbegovićem i Dodikom, dogovorio sastanke „da probamo“, kaže, usaglašavati između sebe sve što možemo, a ne da se povučemo na tri strane.

Sa Palmerom je, naveo je Čović, razgovarao o načelima o kojima priča već godinu i po dana, počevši pre svega od sporazuma o Mostaru pa do danas. Tvrdi da nemaju snage za menjanje Ustava BiH, kao što nemaju snage da brišu etničke odrednice u Ustavu. „To je ozbiljan zahvat. Ranije kada smo bili mnogo kompaktniji nismo mogli rešavati ozbiljne zahteve, a u aktuelnoj situaciji u BiH ne možemo to očekivati. Mislim da u okvirima ovog Ustava treba pronaći rešenje. Raduje me što su predstavnici EU i međunarodne zajednice rekli da se mi to dogovorimo, a da će nas oni podržati“.

Čović navodi kako postoje dva predloga rešenja, a jedno je indirektan izbor. „Mi smo ga nudili i vidim da kolega Izetbegović opet o njemu priča. Skinuli smo ga ad acta iako je ono najjednostavnije. Drugi je dve izborne jedinice u BiH isključivo na dan izbora. Čim izbori završe te jedinice ne postoje do idućih “.

Tvrdi da sa Palmerom nije razgovarao o izboru člana Predsedništva u RS-u, ali je istakao kako sve što važi za FBiH, važi i za RS. Prema njegovim rečima, bilo je reči i o deblokadi institucija, te je rekao da će o tome razgovarati i sa Izetbegovićem.

Do sada se spominjalo ukidanje etničkog prefiksa za Predsedništvo BiH, a Izetbegović je to spomenuo i za ukidanje Doma naroda BiH na što je Čović rekao kako to nije prefiks, već je to jasna odrednica. „To je nezamislivo. Nemoguće! To je brutalna promena Ustava“, rekao je Čović dodajući da se oko tih stvari ne treba igrati.

Ponovio je da je konstitutivnost krovna ustavna kategorija. „Ako želimo bolji Ustav, zna se gde se to donosi. Sadašnja organizacija BiH je dominantno dejtonska“, smatra Čović. Prema najavama protokola večeras je planirana zajednička večera sa Palmerom kojoj će prisustvovati i Dodik.

Uoči dolaska Palmera pojavio se, navode sarajevski mediji, dokument u formi non-papera koji otkriva na koji način bi trebala da teče izborna reforma u BiH iz ugla međunarodne zajednice. U dokumentu piše kako pregovore treba fokusirati samo na stvari oko kojih je potrebno postići konsenzus, te da je neophodno sprovesti presude Evropskog suda za ljudska prava, koje, kako se navodi ne ugrožavaju princip konstitutivnosti.

Takođe, jedan od ciljeva je pridobiti SDP, SBB, NiP i NS da pregovaraju na osnovu uslovnih modela. Navodi se da je cilj povećanje izbornog integriteta, a ne pretvaranje u građansku državu, što je okarakterisano kao nerealno.

Izetbegović: Neću ići u Beograd
Na najave da će ići u Beograd na sastanak sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, Bakir Izetbegović je rekao da neće tamo ići. “U Beograd verovatno ne, ali negde drugo ću sasvim sigurno razgovarati sa svakim, pa i Vučićem“, rekao je Izetbegović. Nakon najave da će se sastati sa Vučićem lider SDA se našao na meti žestokih kritika i protivljenja odlasku u Beograd.

Tri stranke usaglasile principe izborne reforme
Tri političke partije usaglasile su zajedničku izjavu o principima izborne reforme u BiH. Dokument su načelno podržali SDA, DF i SDP a biće ponuđen i SBB-u, Našoj stranci, NES-u, PDA-u i NB-u, odnosno svim probosanskim političkim partijama koje imaju svoje zastupnike u Parlamentarnoj skupštini BiH.

Rukovodstvo DF-a je, piše istraga.ba, već dalo saglasnost Željku Komšiću da potpiše ovaj dokument. Prema tim principima, potrebno je strukturu Predsedništva BiH, način izbora i nadležnosti regulisati kao što je bilo predloženo u aprilskom paketu (indirektan izbor), a strukturu, nadležnosti i način izbora delegata Doma naroda PSBiH regulisati tako što bi razmatrao zakone koji se odnose na vitalni nacionalni interes u pogledu taksativno nabrojanih pitanja, kao i uvesti novi klub „Ostalih“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari