Milioni evra ilegalno izvučeni iz korita Morače, predeo devastiran 1Morača Foto: Vlada/YouTube screenshot

To što se dešava na obalama Morače je kataklizma i ekocit, poručio je potpredsednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović danas i naveo da se da kroz foto i video materijal vidi da reka, koja je imla dva kraka, sada ima samo jedan, kao i da je ekslpoatacija šljunka bila potpuno ilegalna.

Na konferenciji za medije, Abazović je istakao da je Vlada odlučna da se obračuna sa građevinskom mafijom, a prenosi Radio-televizija Crne Gore.

„Milioni eura su izvučeni iz korita reke, devastirajući prostor i onemogućavajući građane da imaju pijuću vodu“, kazao je Abazović i naglasio da se time menja kompletna ekološka slika tog prostora.

Naveo je da će u fokusu biti i druge lokacije.

„Vlada je odlučna ne samo kada je u pitanju ova lokacije, nego i druge, da se obračuna sa građevinskom mafijom. Ovakav javašluk, nepoštovanje propisa, delovanje van koncesija, van svih pravila, pritom se pretvarajući u velike dobrotvore i kompanije koje deluju društveno-odgovoreno, a sa druge strane raditi ovo godinama, na ovakav način je katastrofa…. Ako neko želi da vadi šljunak ili da vrši eksploataciju, to treba da radi u skladu sa zakonom“, kazao je Abazović.

Bilo kakva selektivnost ne treba da postoji, istakao je on i dodao da kao izvršna vlast ne mogu da utiču na to šta će sud uraditi dalje.

„Svako koga zateknemo u ilegalnoj eksploataciji šljunka, biće uhapšen“, poručio je Abazović i pohvalio akciju ODT Podgorica.

Abazović je čestitao i ministru Aleksandru Stijoviću i njegovom resoru, Upravi policije, Upravi za inspekcijske poslove…

„Pravda treba da ide prema velikim kompanijama, ne prema vozačima kamiona…“, rekao je.

Abazović je, govoreći o radu kompanije Bemaks, kazao: „Ta kompanije ubedljivo dobija najviše tendera i svaka čast, ali ne možete da kradete šljunak, a da se predstavite kao neki veliki dobrotvor, a da ljudi ostaju bez vode, reke bez korita… Ako radite auto-put, platite šljunak, nema problema, ali nemojte da kradete.“

Pozvao je nadležne da odu iza KIPS-a, gde je, kako kaže, jedna gomila šljunka.

„Da li regularno ili nije, ne znam, potpuno se slažem da je svako nevin dok se ne dokaže suprotno… Ali, dajte da uvedemo red“, poručio je Abazović.

Stijović: Morača i Cijevne samo vrh ledenog brega

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Stojović kazao je da su pre šest mjeseci počeli da istražuju probleme ekspoatacije prirodih resursa.  Tada je, kako je naveo, formirana Radna grupa, koja je proveravala stepen, način korišćenja, ugovore, pravne subjekte koji se bave ekspoatacijom šljunka, lokacije…

„Ministarstvo je iniciralo da se uključe i drugi državni organi i tada je zajednički rad doveo do ove uspešne akcije. Morača i Cijevna samo su vrh ledenog brega, u narednom periodu kontrole će biti izvršene i na rekama Lim, Grnčar, Tara…“, naveo je Stijović na konferenciji.

Ministar je novinarima pokazao fotografiju stanja Morače na dan kada je Crna Gora postala nezavisna i na današnji dan, na kojoj se vidi da je ta reka, zbog eksploatacije šljunka, ostala bez jednog kraka.

„Količina šljunka koje su eksploatisane mogu se lako izmjeriti“, rekao je Stijović.

Istakao je da je Bemax po zvaničnoj, predatoj, dokumentaciji 2016. godine izvukla više od 15.080 kubika – tri eura po kubiku.

„DOO Beton Montenegro izvukla je 2.182 kubika i platila 6,113 eura“, dodao je on.

Kazao je da su inicirali da se proveri da li postoji nesaglasnost u količinama materijala koji se pojavljuje kao repro materijal u odnosu na količine koje su prikazane kao „ulazne“ kroz fakture.

Stijović je saopštio da je država 2016. godine od eksploatacije šljunka prihodovala 84.000 eura, 2017. – 98.000 eura, godinu kasnije 177.000 i 2020. godine – 56.000 eura.

Istakao je da je ovo organizovani kriminal u produženom trajanju i da je 15 godina trajala eksploatacija šljunka „na zvjerski način“.

Saslušanja u toku 

Vlasnik preduzeća Cijevna komerc Danilo Petrović, direktor firme Pe-Mar Predrag Maraš, kao i Jovica Klikovac i Milivoje Mugoša, privedni su juče zbog nelegalne eksploatacije šljunka iz korita reka Morače i Cijevne i protivpravnog zauzimanja državnog zemljišta.

To je za Portal RTCG potvrdio državni tužilac i portparol podgoričkog tužilaštva Vukas Radonjić.

Traga se za direktoricom firme Montenegro petrol Andrejom Šuškavčević – Novović, koja je juče otputovala za Srbiju.

Izvorište Bolje sestre godinama je ugroženo zbog iskopavanja šljunka iz Morače. Od 2005. do danas nivo izdašnosti je opao za dvije trećine, čime je uzgroženo sanbdijevanje vodom crnogorskog primorja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari