Sarajevo uklonilo tablu koju su na međuentitetskoj granici postavile vlasti Istočnog Sarajeva 1foto: twitter/Benjamina Karić

Po nalogu vlasti Kantona Sarajevo danas je na Lapišnici, sa linije razgraničenja Federacije BiH i Republike Srpske, uklonjena tabla s natpisom „Dobrodošli u Istočno Sarajevo, grad 157.000 Srba koji su morali napustiti Sarajevo“.

Vlasti Kantona Sarajevo (KS) takvu odluku su donele pošto su utvrdile da je tabla postavljena na teritoriji Federacije BiH, preneo je sarajevski portal Kliks (klix.ba).

Uklanjanju table prisustvovao je ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo Almir Bečarević.

„Ova tabla je postavljena u zoni zaštićenih područja KS, postavljena je nelegalno. U proteklih sedam dana smo sve proverili i skinuli koordinate, inspekcije i MUP KS su utvrdili da se tabla nalazi unutar zone kantona“, izjavio je Bačarević.

Dodao je da tabli nije mesto tu, „bez obzira na to šta na njoj piše, jer za njeno postavljanje ne postoji dozvola“.

Na više lokacija na granici izmedju Istočnog Sarajeva u RS i Sarajeva u Federaciji BiH po nalogu gradonačelnika Istočnog Sarajeva Ljubiše Ćosića (SNSD) postvaljene su table sa istim natpisom.

Pošto su vlasti Kantona Sarajevo uklonile jednu od tih tabli, Ćosić je izjavio da su table postavili na lokacijama na kojima su se već dvadeset godina nalazile table sa natpisom „Teritorija Grada Istočno Sarajevo“.

„Kada je u pitanju tabla na Lapišnici mi smo je pomerili čak deset metara prema teritoriji RS. Imamo situaciju da 20 godina stoji tabla sa natpisom ‘Teritorija Grada Istočno Sarajevo’ i sada je njima sporno kada smo zamenili tablu“, naveo je Ćosić za Radio-televiziju RS (RTRS).

Naveo je da je ovo „idealna šansa da se utvrdi gde je entitetska linija“, najavivši da će od kantonalnih vlasti u Sarajevu tražiti da vrate uklonjenu tablu.

Zbog postavljanja tabli sa ovim sadržajem na više lokacija na linije koje dele dva entiteta, gradonačelnica Sarajeva je podnela krivičnu prijavu protiv Ćosića, zbog, kako je navedeno, izazivanja nacionalne, rasne i verske mržnje, razdora i netrpeljivosti.

Velika većina Srba napustila je centralne sarajevske opštine tokom rata, dok je najveći broj Srba napustio teritoriju današenjeg Kantona Sarajevo u martu 1996. godine, po nalogu tadašnjih vlasti RS, nakon što su sarajevske opštine Ilidža, Vogošća, Rajlovac, Hadžići, kao i naselje Grbavica, koje su tokom rata bile pod kontrolom srpskih snaga, prema Dejtonskom sporazumu pripale Federaciji BiH.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari