Izvor: N1Pristalice Srpske napredne stranke napale su sinoć građane na protestima u Bačkoj Palanci i Vrbasu. Naprednjaci su mirno okupljene građane gađali kamenicama, pirotehničkim sredstvima, kao i ledenim flašama, piše danas Slobodna Bosna o događajima u Srbiji.
Portal u tekstu s naslovom „Potpuni haos u Srbiji: Dramatična noć u dva grada, u sukobu demonstranata i Vučićevih pristalica ima povređenih, oglasila se policija…“ dodaje da su beogradski studenti pozvali na okupljanje ispred Pravnog fakulteta dok su novosadski studenti pozvali na okupljanje ispred prostorija Vučićeve stranke u Bulevaru oslobođenja.
Kordon policije razdvajao je SNS-ovce i Nišlije koji su protestirali ispred naprednjačkih prostorija u ovom gradu. Nišlije su se okupile ispred naprednjačkih prostorija, u znak protesta zbog dešavanja u Vrbasu i Bačkoj Palanci. Naprednjaci građane u Vrbasu gađali i francuskim ključem, procurili su i snimci haosa, navodi se u tekstu sa objavljenim sa video-klipovima s platforme X.
Takođe se ukazuje da se oglasio MUP o incidentima u Vrbasu i Bačkoj Palanci, te da je naveo da su građani napali pristalice SNS-a i policajce i da su tom prilikom povređena četiri pripadnika MUP-a.
Crnogorski portal Analitika je naveo da je incident u Vrbasu počeo kada su dvojica mladića prošli policijski kordon koji je razdvajao okupljene građane i studente od okupljenih pristalica SNS-a, i prišli prvoj grupi.
Kada su policajci pokušali da ih udalje, grupa okupljenih naprednjaka počela je da baca pirotehnička sredstva – vatromet, baklje, petarde, kao i kamenice i bilo je tzv. topovskih udara. Među okupljenima na protestu bilo je i roditelja sa decom, prenela je Analitika izveštaj N1. Naglašava se da policija tokom celog događaja nije razbila skup pristalica SNS-a, već je zadržavala liniju između dve grupe.
Gotovo istovremeno, identičan napad zabeležen je i u Bačkoj Palanci, gde su pristalice naprednjaka na sličan način gađale građane okupljene na protestu.
O protestima u Srbiji pisao je i hrvatski Index, koji je naveo da su prema izveštajima nekih medija i snimcima sa društvenih mreža, pristalice vladajuće Srpske napredne stranke zasule grupe studenata i građana pirotehničkim sredstvima i raznim predmetima.
U utorak posle 23 časa, na poziv studenata, veliki broj građana izašao je u nekoliko gradova, navodi Index, protestujući zbog napada pristalica Srpske napredne stranke na demonstrante koji su se okupili ispred lokalnog sedišta SNS-a u vojvođanskim gradovima Vrbasu i Bačkoj Palanci.
Dodaje se i da je MUP Srbije saopštio da su demonstranti napali pristalice SNS-a, te da su u tim napadima ranjena „najmanje“ četiri policajca u kordonima koji su razdvajali dva skupa.
Prema izveštajima reportera televizije N1 i novosadskog portala 021, povređen je i nepoznati broj demonstranata, a nekoliko puta intervenisale su ekipe hitne pomoći odvozeći učesnike protesta, preneo je Index, dodajući da je „Radio-televizija Srbije šturo izveštavala o protestima dok se u provladinim tabloidima demonstranti nazivaju ‘falangama’, ‘terorističkim blokadama’ i ‘divljacima’, optužujući ih da im je ‘krvoproliće jedini cilj’”.
Jutarnji list je, pozivajući se na Nova.rs, naveo da je policijski kordon potisnuo okupljene građane ispred SNS-a na Vračaru i da je u jednom trenutku jedan od policajaca ošamario učesnicu protesta, Video-snimak incidenta je objavljen na društvenim mrežama, dodaje se, a policajac je spustio glavu kad je shvatio da ga okupljeni snimaju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


