Rekordan broj muškaraca koji žive s roditeljima u Hrvatskoj 1Foto: Pixabay/Free-Photos

Oko 93,1 odsto mladih muškaraca u dobi od 16 do 29 godina u Hrvatskoj živi s roditeljima, u Slovačkoj 89,2 odsto, u Italiji 88,3 odsto i na Malti 87 odsto pokazuju podaci Eurostata.

Iako je problem izraženiji kod muške populacije, primećuje se i da devojke iz iste starosne grupe takođe nerado napuštaju porodično gnezdo, piše Jutarnji list.

U tom resoru na prvom mestu je Malta koja je za 0,1 odsto ispred Hrvatske sa 82,3 odsto devojaka i dalje živi u porodičnoj kući.

U Hrvatskoj 75,4 odsto mladih starih od 25-29 godina i dalje živi kod kuće.

Najniža stopa mladih koji žive s roditeljima beleži se u Noirveškoj – 40,8 odsto muškaraca i 30,1 odsto žena, a kada mladi uđu u starosnu grupu od 25-29 godina, samo devet odsto u Norveškoj živi s roditeljima.

Pojedini stručnjaci fenomen opisuju, naročito kod muške populacije, kao „sindrom Petra Pana“, dečaka koji odbija da odraste.

Zagrepčanin Ivan Nekić (28) kaže da bi voleo da osamostali, ali to trenutno nije moguće.

Plata mi je takva da bih, uz zagrebačke cene najma stanova, jedva preživljavao.

On kaže da mnogo njegovih vršnjaka ima isti problem i da je uglavnom reč o onima koji su rođeni u Zagrebu.

„Prijatelji koji su iz drugih sredina došli su ovde da studiraju, pa su i nastavili da samostalno žive jer bi tu pronašli posao. Zagrepčani se ređe odlučuju na iseljenje iz roditeljskog doma. Nije im logično da troše na podstanarstvo, ako već imaju gde da žive“, kaže on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari