Ruski udar na vojnu ceremoniju Ukrajinaca kao psihološki napad 1foto: EPA-EFE/Maria Senovilla

Vojnici 128. zasebne brdske jurišne brigade okupili su se u kasnim jutarnjim satima, u dvorištu zgrade u Zaričneu, malom selu u regionu Zaporožje, koje se nalazi oko 20 kilometara sjeverno od rovova i minskih polja koji su osujetili ukrajinsku kontraofanzivu na ruske trupe, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.

Manifestacija od 3. novembra organizovana je povodom obilježavanja vojnog praznika u čast ukrajinskih artiljerijskih i raketnih jedinica, a nekima od okupljenih vojnika trebalo je da dobiju medalje, ili čak unaprijeđenja.

Iznenada, eksplozija je prodrla kroz niske zgrade u blizini. Bila je to raketa ‘Iskander-M’ koju je lansirala Rusija, saopštili su kasnije ukrajinski zvaničnici.

Devetnaest vojnika je poginulo, navodi se u saopštenju brigade.

Ukrajinska vojska je 6. novembra objavila da je komandant brigade suspendovan sa dužnosti, dok traje istraga. Predsednik Volodimir Zelenski je nazvao incident zločinom: „Sve okolnosti onoga što se dogodilo, ko je posebno izdavao naređenja i šta su ona bila, trebalo bi da bude razjašnjeno“.

Napad je bio najnoviji psihološki udarac ukrajinskim oružanim snagama dok nastoje da u teškoj borbi promijene tok ruske invazije, koja je sada u svom 21. mesecu. Pet mjeseci nakon pokretanja ambiciozne kontraofanzive, ukrajinske trupe nemaju mnogo toga da pokažu, dok raste nestrpljenje Zapada kao i znaci pritiska za moguće pregovore s Moskvom o prekidu vatre.

Mnogi Ukrajinci, od civila do vojnih komentatora, osudili su komandante zbog odluke da se ceremonija održi tako blizu linije fronta, kao i zbog tendencije da se održavaju zastarjeli običaji i tradicije tokom brutalnog rata.

„Tehnologija otežava sakrivanje bilo čega: neprijatelji znaju sve jedni o drugima”, rekao je Jevhen Dikij, bivši vojnik bataljona Aidar.

Štaviše, on je istakao da ruske snage imaju prednost u odnosu na Ukrajinu kada je riječ o raketama dugog dometa i obavještajnim podacima. Ako ruski dronovi nisu bili ti koji su uočili ceremoniju, rekao je, onda su možda krivi signali sa SIM kartica mobilnih telefona ili čak seljani koji gaje simpatije prema Rusima.

„Najbolnije je što ovi momci nisu trebali poginuti“, rekao je Dikij. „To se nije dogodilo u borbi. Dogodilo se upravo zbog nemara jednog od komandanata. Ovo je primjer da je u ratu najskuplja cijena za lijenost i podcjenjivanje neprijatelja.“

‘Moja žena je najviše propatila’

Među ranjenima je bilo i civila: meštana sela koji žive u obližnjim kućama. Ukupno devetoro – četiri muškarca i pet žena – teško je ranjeno. Četvero njih su bili članovi porodice Aleksandra Pančenka.

Rekao je da je njegova svekrva živjela u kući prekoputa ulice od mjesta eksplozije. Majka njegove supruge je tražila pomoć u obavljanju nekih poslova, uključujući izdvajanje pataka iz njenog jata. Njegova supruga i njena sestra su pomagale kada je projektil pogodio.

„Najviše je propatila moja supruga“, rekao je Pančenko Ukrajinskom servisu RSE. „Ima slomljene kosti, otvorenu ranu od gelera, lomove kostiju, ruku i nogu. Ruka joj je, hvala Bogu, spašena. Vaskularni hirurzi su bili jako dobri. Izgubila je dosta krvi.“

„Tamo je sve uništeno. Kuhinja, garaža. Bila je to dobra kuća“, rekao je. „Sada samo iznosimo stvari, prenosimo ono što je ostalo u naš stan. Zgrada tamo ne može da se popravi. Razvaljena je na komade.“

Zarične je imao oko 1.500 stanovnika prije ruske invazije u februaru 2022. Otprilike polovina njih je ostala, rekao je Pančenko, uprkos blizini linija fronta.

„Naravno, na nas je pucano“, rekao je. „Tokom čitavog ovog perioda, možda šest puta bili smo pogođeni sa S-300“, tipom ruske rakete zemlja-vazduh za koju se zna da može zalutati.

„Zgrada seoskog vijeća je pogođena u decembru“, rekao je on. „Šteta. Ali tada nije bilo povređenih.“

„Bilo je puno gelera posvuda“, rekla je druga mještanka, koja je zamolila da ne objavljuje njeno ime o napadu 3. novembra. „One ljude koji su bili kod kuće, pod zaklonom, spasili su njihovi domovi. Ljudi koji su bili napolju su pogođeni gelerima.“

‘Preporučujem da posećujete crkve i molite se za naše branioce’

Ceremonija na kojoj su vojnici pozvani da prisustvuju zvanično je bila namenjena obeležavanju Dana artiljerije i raketnih snaga. To je komemoracija koja datira iz sovjetske ere – i, kažu kritičari, odraz je sovjetske tradicije koju Ukrajina nije u potpunosti odbacila.

Dva dana nakon raketnog udara, na Telegram kanalu ruskog ratnog blogera kružio je snimak nadzora koji je navodno snimio ruski dron. Video, koji je identificirao selo koristeći starije rusko ime, prikazuje okupljanje vozila i pozamašnu grupu vojnog osoblja, nakon čega je uslijedila eksplozija i oblak dima.

Video su kasnije gotovo potvrdili ukrajinski zvaničnici i komentatori koji su identifikovali selo dok su kritikovali komandante.

Jurij Hudimenko, ukrajinski vojnik koji je teško ranjen prošle godine, a sada se bavi politikom, rekao je da se ukrajinska vojna komanda mora prilagoditi i odmaknuti od mentaliteta u ‘sovjetskom stilu’ za koji je rekao da je kriv za smrt u Zaričneu.

„Ne treba nam samo kazna za one koji su napali momke iz 128. Potrebne su nam promene: modernizacija i učenje na svojim greškama, ako ne možemo da učimo od drugih“, rekao je u ljutitoj objavi na Facebooku.

„Preporučujem da posjećujete crkve i da se molite za naše branioce“, napisao je na Facebooku Viktor Mikita, načelnik vojne uprave u Zakarpatiji, zapadnom regionu odakle je većina vojnika došla.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari