SAD se spremaju za mogući rat na Tajvanu: učimo lekcije iz Ukrajine, ali Kina nije Rusija 1foto: Shutterstock/Andy.LIU

Dok traje rat u Ukrajini, gde pomažu svom savezniku u odbrani od ruske agresije, SAD takođe posmatraju Kinu, zemlju koja većina smatra većom pretnjom od Rusije.

Niko ne zna šta će biti sledeći veliki vojni sukob SAD, niti da li će SAD poslati trupe, kao što su to uradile u Avganistanu i Iraku, ili pružiti velike količine pomoći, kao što je to učinila u Ukrajini, navodi se u analizi AP.

Priprema kao ključ

Ali Kina ostaje najveća briga Amerike. Američki vojni zvaničnici kažu da Peking želi da bude spreman za invaziju na ostrvo Tajvan do 2027. godine, a SAD su glavni saveznik te zemlje i snabdevač oružjem.

Iako postoje ključne razlike u geografiji i posvećenosti SAD odbrani Tajvana, „postoje jasne paralele između ruske invazije na Ukrajinu i mogućeg kineskog napada na Tajvan“, navodi se u prošlomesečnom izveštaju Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS).

Ubrzo nakon što su ruske trupe ušle u Ukrajinu prošlog februara, SAD i njihovi saveznici počeli su da šalju ogromne količine oružja preko granice iz partnerskih zemalja. Ali Tajvan treba unapred da bude potpuno naoružan.

„Ukrajinski model se ne može ponoviti na Tajvanu jer Kina može da izoluje ostrvo nedeljama ili čak mesecima. Tajvan mora da započne rat sa svime što mu je potrebno“, navodi se u analizi CSIS-a.

Zamenica ministra odbrane Ketlin Hiks rekla je da je Ukrajina bila pristup hladnog početka, a ne planirani pristup kao što je slučaj sa Tajvanom, i mi ćemo primeniti te lekcije.

Problem zaliha

Ukrajina ispaljuje čak 7.000 metaka dnevno da bi se odbranila i zavisi od novih pošiljki municije iz SAD svake dve nedelje.

Od invazije Rusije, SAD su poslale milione komada municije u Ukrajinu, uključujući malokalibarsko oružje i artiljeriju, 8.500 protivoklopnih sistema Javelin, 1.600 protivvazdušnih sistema Stinger i 100.000 metaka protivtenkovske municije od 125 mm.

Najkritičnija tačka je municija haubice 155 mm. Prema Pentagonu, SAD su Ukrajini poslale 160 haubica koje su bile u velikoj meri korišćene sa čak 3.000 ispaljenih granata dnevno.

Ukrajina vodi drugačiju vrstu rata nego što bi se SAD verovatno suočile sa Kinom, rekao je Dag Buš, pomoćnik vojnog sekretara za nabavku. Buduća američka kampanja bi verovatno uključivala mnogo više vazdušnih i pomorskih snaga, uklanjajući deo pritiska sa kopnenih sistema i municije.

SAD su uspostavile predsedničko telo za isporuku za Tajvan, rekao je Hiks, što će omogućiti SAD da šalje oružje iz sopstvenih zaliha umesto da pregovara o novim ugovorima.

Vojska radi sa Kongresom na dobijanju višegodišnjeg autoriteta za ugovaranje, tako da će kompanije investirati kako bi zadovoljile dugoročne potrebe, posebno za ono što je Buš nazvao sistemima „velike četvorke“, rakete Javelin, raketni sistem visoke pokretljivosti (HIMARS), višecevni raketni sistem sa navođenom municijom (GMLRS) i granate kalibra 155 mm.

Za sve to treba vremena. CSIS je izvestio da bi moglo potrajati pet godina ili više da se popune zalihe granata Javelin i Stinger od 155 mm.

„Dobra vest je da mislim da je sukob u Ukrajini upozorio ljude na ove slabosti. Loša vest je da će trebati mnogo, dugo vremena da se otklone, čak i ako postoji mnogo političke volje“, rekao je Hal Brends , viši saradnik na American Enterprise Institutes.

Nove metode ratovanja

Uz upotrebu tenkova i artiljerije, rat u Ukrajini se često oseća kao povratak na kopneni rat iz 20. veka, ali je pružio lekcije o tome koliko je svemirska tehnologija postala vredna za obaveštajne službe, komunikacije i propagandu.

Pre rata, satelitski snimci su prikazivali ruske snage kako se gomilaju duž granice, što je u suprotnosti sa tvrdnjama Rusije da je samo organizovala vojnu vežbu. Dok su trupe prelazile granicu, ukrajinski civili su slali slike i video zapise u realnom vremenu sa svojih pametnih telefona kako bi razotkrili ruske vojne položaje, snimili priznanja zarobljenih ruskih snaga i objavili poraze ruskih trupa.

Kada su ukrajinski tornjevi mobilne telefonije i struja bili oštećeni, izvršni direktor SpaceKs-a Elon Musk pružio je podršku slanjem stotina svojih Starlink terminala u Kijev kako bi Ukrajina ostala povezana.

Sajber ratovanje

Dok sateliti i njihovi prenosi moraju biti zaštićeni, zemaljske stanice za obradu i širenje informacija su takođe ranjive. Kada je Rusija izvršila invaziju, softverski napad na ukrajinsku satelitsku komunikacionu mrežu Viasat onesposobio je desetine hiljada modema. Ukrajina je za napad okrivila ruske hakere.

Kina bi verovatno koristila sajber rat da spreči Tajvan da šalje slične poruke koje pokazuju da se efikasno opire svakom napadu, rekao je Brends. To pitanje privlači pažnju američkih svemirskih snaga.

„Ako ne razmišljamo o sajber zaštiti naših zemaljskih mreža, mreže će ostati ranjive i sateliti neće moći da distribuiraju svoje informacije“, rekao je šef svemirskih operacija general Čens Salcman, prenosi portal Klix.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari