SAD: Za Vagner grupu Mali je ruta za snabdevanje ratne opreme 1Foto: EPA-EFE/ANATOLY MALTSEV

Ruska plaćenička grupa Vagner uložila je napore da pokuša sakriti tragove o međunarodnoj nabavci vojne opreme za korištenje u ratu u Ukrajini i nastoji transportovati takve zalihe kroz Mali.

Privatne plaćeničke snage, koje se bore uz ruske trupe u Ukrajini, spremne su koristiti lažnu dokumentaciju za slanje vojne opreme kroz Mali, rekao je novinarima portparol Stejt Departmenta Metju Miler.

“Obavešteni smo da Vagner traži tranzit nabavke materijala za pomoć ruskom ratu kroz Mali i voljan je koristiti lažnu papirologiju za te transakcije”, kazao je on.

“Zapravo, postoje naznake da je Vagner pokušavao kupiti vojne sisteme od stranih dobavljača i usmeriti to oružje kroz Mali kao treća strana”, dodao je Miler.

“Do sada nismo videli nikakve naznake da su ove akvizicije finalizovane ili izvršene, ali pažljivo pratimo situaciju.”

‘Transnacionalna zločinačka organizacija’

Miler je rekao da je SAD uveo sankcije ljudima i subjektima “na više kontinenata” za koje je utvrđeno da “podržavaju Vagnerove vojne operacije”, a Vašington će uskoro imati više za reći o pokušaju slanja opreme kroz Mali.

Ranije ovog meseca je francuski Parlament usvojio rezoluciju pozivajući Evropsku uniju da službeno proglasi Vagnerove plaćenike “terorističkom organizacijom”, potez koji je usledio nakon što je SAD u januaru proglasio Vagner “transnacionalnom zločinačkom organizacijom”.

Vagner grupa i njen vlasnik Jevgenij Prigožin više su puta bili sankcionirani od SAD-a i EU-a zbog kršenja ljudskih prava u Africi i zbog učešća u ruskoj invaziji na Ukrajinu.

Zapadne zemlje takođe su izrazile zabrinutost zbog aktivnosti Vagnerovih plaćenika u Maliju.

Ranije ovog meseca je Kabinet Ujedinjenih naroda za ljudska prava objavio da je izveštaj o utvrđivanju činjenica zaključio da postoje “jake indikacije” da su malijske trupe i strano vojno osoblje ubili više od 500 ljudi u Maliju – za koje se veruje da su iz Vagnera – tokom operacija u martu 2022. godine, koje su se odvijale tokom pet dana u selu Moura, u centralnoj regiji Mopti.

Većina ubijenih je pogubljena, saopštio je UN.

“Svedoci su izvestili da su videli ‘naoružane belce’ koji su govorili nepoznatim jezikom kako deluju zajedno s malijskim snagama i ponekad se činilo da nadziru operacije”, navodi se u saopštenju UN-a.

UN osudio pogubljena, silovanja i mučenja

“Prema svedocima, malijske trupe svakodnevno su rotirane u Mouri i iz nje, ali je strano osoblje ostalo za vreme trajanja operacije.”

UN je saopštio da je najmanje 58 žena i devojaka silovano ili podvrgnuto drugim oblicima seksualnog nasilja tokom operacije.

“Ovo su izuzetno uznemirujući nalazi”, rekao je visoki komesar UN-a za ljudska prava Volker Turk.

“Pogubljenja po kratkom postupku, silovanja i mučenja tokom oružanog sukoba predstavljaju ratne zločine i mogu, ovisno o okolnostima, predstavljati zločine protiv čovečnosti”, kazao je on.

Vojni čelnici Malija i Rusije ranije su tvrdili da osoblje Vagnera u Maliju nisu plaćenici, nego treneri koji pomažu lokalnim trupama s vojnom opremom kupljenom od Rusije, prenosi Al Džazira.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari