"Sankcije za sina Dmitrija Medvedeva i Putinovu rođaku": Šta predviđa 12.paket kaznenih mera EU? 1Foto: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Dvanaesti po redu paket sankcija Rusiji koji je predložila Evropska komisija uključuje ograničenja za veliki broj pojedinaca, među njima i sina bivšeg predsednika Dmitrija Medvedeva i rođaka Vladimira Putina, piše Gardijan.

Među 47 pojedinaca koje komisija želi da doda na postojeće liste sankcija je Putinova rođaka Ana Civileva, koja predsedava fondacijom „Branioci otadžbine“ koja podržava ruske vojnike koji se bore u Ukrajini.

Na proširenoj listi je i Ilja Medvedev, čije se ime i datum rođenja poklapaju sa imenom i datumom jedinca bivšeg predsednika. On je na meti zbog navodnog orkestriranja dezinformacione i propagandne kampanje u Ukrajini.

Uključivanje rođaka visokih zvaničnika, uključujući porodicu Putin, izazvaće bes u Kremlju, ocenjuje se.

U središtu predloga, koje će lideri EU tek morati da odobre na svom sledećem samitu u decembru, nalaze se potezi usmereni na gušenje komercijalnih prihoda Rusije.

To uključuje potpunu zabranu prodaje u EU ruskih neobrađenih dijamanata i nakita koji koriste dragulje iz sibirskih rudnika u zemlji.

To bi moglo da košta Rusiju više od 4,5 milijardi evra godišnje, kaže EU.

Zabrana je na delu od prošle godine, ali je postala stvarnost tek nakon što je Belgija, dom globalnog dijamantskog centra Antverpen, uklonila svoje primedbe tokom leta i G7 je pristala na uvođenje sankcija tokom samita u Japanu.

„Zabrana ruskih dijamanata je deo napora G7 da se razvije međunarodna koordinirana zabrana dijamanata koja ima za cilj da liši Rusiju ovog važnog izvora prihoda“, navodi se u predlogu Komisije, u koji je Gardijan imao uvid.

Predstavnici zemalja G7 sada su u trodnevnoj poseti Antverpenu da vide kako bi predložena zabrana funkcionisala.

Prema predlogu koji je iznela Belgija, svim dijamantima preko određene veličine, za koje se smatra da su između 0,5 i jednog karata, biće dodeljen jedinstveni identifikator putem blokčejn zapisa koji pokazuje njihovo poreklo.

Ovo bi se odnosilo na „između 80 odsto i 90 odsto svetskih dijamanata“, kažu diplomate.

Evropska komisija takođe predlaže nove zabrane prodaje polovnih tankera kako bi se obračunala sa onima koji zaobilaze postojeće trgovinske sankcije tako što prikrivaju poreklo ili odredište tereta, uključujući naftu sa ograničenom cenom, putem lažnih transfera sa broda na brod.

Predložene sankcije takođe su usmerene na kompanije i organizacije u nizu sektora u Rusiji, uključujući industriju oružja, IT kompanije povezane sa bezbednosnim službama FSB, izborne zvaničnike koji rade u okupiranoj Ukrajini, privatne vojne kompanije slične Vagner organizaciji i patriotske organizacije , od kojih su neki optuženi za „militarizaciju ukrajinske dece“.

Predložene sankcije ciljaju i kompanije u civilnom sektoru koje su optužene da su omogućile rusku ratnu mašinu. Među njima je i AlfaStrakhovanie, koja se smatra najvećom privatnom osiguravajućom kompanijom u Rusiji.

Kompanija je bila na listi za pružanje ugovora o osiguranju ruskom ministarstvu odbrane i kompanijama vojne industrije, kao i vojnih vozila koja koristi ruska nacionalna garda u Ukrajini.

Na meti je bio i avijacijski kompleks Iljušin, vodeći proizvođač aviona koji proizvodi vojni transportni avion Il-76 koji se redovno koristi za transport ruskog vojnog osoblja i opreme. On je među najpopularnijim vojnim avionima na svetu, prema ruskoj vladi, i bio je u upotrebi u 24 zemlje od 2021.

Programer i operater ruskog navigacionog sistema Glonass, konkurenta američkom GPS navigacionom sistemu, takođe je naveden u predloženim sankcijama.

Određeni broj beloruskih zvaničnika je takođe uključen u predložene sankcije zbog njihove navodne uloge u isporuci oružja Rusiji ili u drugoj vojnoj saradnji, uključujući obuku regruta ruske vojske u bazama u Belorusiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari