Slovenija bira između promena i Janše 1Foto: Beta/Miloš Miškov

Slovenija bira novi parlament, a kontroverzni premijer Janez Janša ima razloga za brigu – bivši menadžer Robert Golob bi mogao da pobedi na izborima. Po anektama, Golob ima podršku 27 odsto a Janša 24 odsto birača.

U Sloveniji danas 1,7 miliona građana s pravom glasa bira novi saziv parlamenta: 21 lista, 1400 kandidata – ali dva su imena koja će verovatno na kraju biti bitna: Janez Janša i Robert Golob.

U izbornoj jedinici Arnače severoistočno od Ljubljane, aktuelni premijer Slovenije Janez Janša među prvima je dao svoj glas. Nikome nije promaklo da je sporni premijer, koji je van granica svoje zemlje poznat po tome što je jedan od bliskih saradnika Viktora Orbana unutar Evropske unije, u nedelju ujutro nosio kravatu u bojama ukrajinske zastave.

U nemačkim medijima se poslednjih dana Slovenija pominjala ne toliko zbog izbora koliko zbog planirane isporuke sovjetskih tenkova Ukrajini.

Zapravo se radi o nemačkoj isporuci, jer Nemačka Sloveniji u zamenu za sovjetske tenkove planira da isporuči nova oklopna vozila. Hoće li do ove „razmene“ zaista doći, nije sasvim sigurno. To delom zavisi i od ishoda današnjih izbora.

Golob protiv Janše

Jer, više je nego upitno da li će se 63-godišnji nacionalističko-konzervativni Janša održati na vlasti. U ispitivanjima javnog mnijenja, njegova SDS s 24 posto zaostaje za konkurentskim opozicionim GS-om političkog početnika Roberta Goloba kojem se pripisuje 27 posto.

55-godišnji Golob, koji je slovenačkoj javnost do sada bio poznat kao direktor državne elektrooprivrede, Janši prebacuje da je tokom svog mandata potkopao demokratske strukture u zemlji i ugrozio slobodu medija. On se nada da će na čelu koalicije levog centra uspeti da osvoji vlast.

Janša se pak tokom predizborne kampanje oslanjao na slogan „Bez eksperimenata“ i obećao kontinuitet u zemlji. Slovenija se može doduše pohvaliti ekonomskom stabilnošću, ali tokom Janšinog mandata je politički često negativno upada u oči. Političari u Briselu se još ujek sećaju skandala kada je Janša samit 2021. u Sloveniji, koja je tada predsedavala EU, iskoristio za napade na opoziciju.

Tačka s koje nema povratka

Građani Slovenije, barem dobar urbanog dela stanovništva, želi promene. „Mi se nadamo da se naše želje za promenama neće rasplinuti. Ako Janša ostane na vlasti, doći ćemo do tačke s koje nema povratka“, rekla je u petak na protestima na glavnom ljubljanskom trgu jedna protivnica Janše, prenosi agencija AFP.

Slovenački analitičar Vlado Miheljak je za istu agenciju takođe izneo prilično negativnu ocenu dosadašnjeg učinka Janšine vlade. „Slovenija je nekad bila uzor za istočnu Evropu. A sada se pretvorila u jednu od najproblematičnijih zemalja unutar EU u kojoj se slobode svakim danom sve više ograničavaju.“


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari