Smena Sešnsa moguća posle izbora 1Foto: EPA/ RON SA CHS POOL

Ministar pravde Sjedinjenih Država Džef Sešns uzvratio je na najnovije kritike predsednika Donalda Trampa insistirajući da ministarstvo kojim upravlja neće pokleknuti pred političkim pritiscima.

Tramp je, naime, u intervjuu za Foks njuz rekao da Sešns nije u stanju da kontroliše Ministarstvo pravde. Nije prvi put da je Tramp glasan u osudama Sešnsa, a ovaj put mu naročito smeta način na koji se vodi istraga o navodnom ruskom mešanju u američke izbore 2016.

Sešns, koji je tokom kampanje 2016. podržavao Trampa, u proteklih nekoliko meseci nema baš zavidne odnose sa liderom SAD. Kada je pokrenuta istraga o navodnoj umešanosti Rusije u izbore u SAD 2016. rešio je da se izuzme iz toga kako bi izbegao eventualni sukob interesa, a tu nadležnost prepustio je svom zameniku Rodu Rosenstejnu. Krajem prošlog meseca kazao je da namerava da ostane na funkciji ministra pravde, dok predsednik ne odluči drugačije, te da će nastaviti da se bori za planove Trampa.

Odluka Sešnsa da se drži dalje od istrage u vezi sa Rusijom i aktuelni napredak tog procesa koji vodi specijalni tužilac Robert Miler, koji navodno istražuje da li je Tramp pokušao da omete pravdu, doprinose učestalim eksplozivnim reakcijama predsednika. Tramp insistira da nije bilo dosluha između njegove kampanje i ruske vlade i negira da je pokušavao da omete pravdu.

„Preuzeo sam Ministarstvo pravde onog dana kada sam položio zakletvu. Dok sam ja na toj funkciji nećemo pokleknuti ni pod kakvim političkim pritiskom“, kazao je Sešns dodajući da je čovek koji zahteva visoke standarde, a tamo gde ih nema preduzima akciju. „Nijedna nacija nema toliko talentovanih, posvećenih istražitelja i tužilaca od SAD. Ponosan sam da im služim i ponosan sam na svoj rad koji smo uspešno obavili unapređujući vladavinu prava“.

Ranije je Sešns uglavnom ostajao pasivan na predsednikove kritike iz kojih se može zaključiti da lider SAD od njega zahteva veću lojalnost, a ne da donese odluku da se drži po strani iz istrage o Rusiji. To Trampu najviše smeta, kako je rekao, „to je neverovatna stvar … postavio sam čoveka na čelo Ministarstva pravde a on još nije preuzeo kontrolu nad tim odsekom“.

U vezi sa istragom o Rusiji, Tramp kaže: „Džef Sešns je rešio da se drži po strani, što nije trebalo da uradi. Ili je trebalo da mi kaže pre nego što sam ga postavio na funkciju ministra. Čak i moji neprijatelji kažu da je Sešns trebalo da me obavesti da želi da izuzme sebe iz istrage, e onda ga ne bih postavio na funkciju. Pošto je preuzeo Ministarstvo, tek tada je rekao da želi da spasi sebe. Pitam se kakav je to čovek.“ Kako je rekao Tramp, jedini razlog zbog kojeg je poverio Sešnsu tako važnu funkciju jeste što je osećao da mu je lojalan, pravi pristalica, bio je deo kampanje i „zna da nije bilo dosluha sa Rusima“.

Sešns je pristupio taboru Trampa pre svega zbog njegovih stavova o imigraciji. Tvrdoglavih shvatanja, Sešns se četiri decenije borio za antiimigracionu politiku. Tramp mu se zbog te upornosti divio. Ali sada se čini da ga ministar izluđuje, komentariše se u američkim medijima. Sešns je podjednako tvrdoglav i odlučan kao i Tramp i odbija da se povinuje.

Nakon najnovijih trzavica na relaciji Sešnsa-Tramp dvojica ključnih republikanskih senatora ukazali su da će podržati Trampa ukoliko reši da otpusti Sešnsa nakon novembarskih izbora za Kongres.

Pad podrške

Novo istraživanje Rojtersa i Ipsosa pokazuje blagi pad podrške republikanaca Trampu nakon potvrde optužbi protiv Manaforta i Koena. Istraživanje je pokazalo da 78 odsto republikanaca podržava Trampa, što je pad u odnosu na 81 odsto podrške tokom istraživanja pre samo sedam dana. Među demokratama, njih 11 odsto odobrava način na koji Tramp vlada, što je pad u odnosu na ranije istraživanje kada ih je bilo 15 odsto. Ukupno 37 odsto odraslih građana odobrava politiku Trampa što je manje od 43 odsto u prethodnoj anketi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari