Šolc: Nemačka neće biti uvučena u"rat javnih ponuda" 1Foto: EPA-EFE/Andreas Gora / POOL

Olaf Šolc je upozorio da Nemačka neće biti uvučena u, kako je rekao, „rat javnih ponuda“ oko vojne pomoći Ukrajini. Takve poruke stižu neposredno nakon sastanka Olafa Šolca i Volodimira Zelenskog.

Podsećamo da ukrajinski predsednik koristi mini-turneju po Evropi da izgradi koaliciju saveznika koji su spremni da Kijevu obezbede avione standarda NATO.

Zelenski je u sredu obezbedio podršku Britanije u smislu omogućavanja ukrajinskim pilotima da prođu naprednu obuku za oružje, prenosi Jutarnji.hr.

Govoreći pre večere, Šolc je rekao da su Nemačka i evropski partneri podržali Ukrajinu „finansijski, humanitarnom pomoći i oružjem“, dodajući: „Nastavićemo to da činimo sve dok bude potrebno. Prenosim jasnu poruku i Briselu: Ukrajina pripada evropskoj porodici“.

Ali, sa druge strane, Šolc je više puta odbijao zahteve Kijeva da Ukrajini isporuči borbene avione, uprkos svim kritikama koje su ga pratile pre i posle odluke da pošalje tenkove u Kijev. Pre svog puta u Pariz, nemački kancelar optužio je kritičare da vode „javni rat nadmetanja za borbene tenkove, podmornice, bojne brodove i po principu – ko može više da ponudi!“

„Nemačka se neće mešati“, rekao je on u nemačkom parlamentu.

Umesto borbenih aviona, Berlin je, kaže, zajedno sa Holandijom i Danskom „fokusiran“ na donaciju od blizu 200 borbenih tenkova Leopard I.

Međutim, očekivalo se da će se tokom večere u francuskoj prestonici pokrenuti pitanje borbenih aviona, a neke diplomate su izvestile da će dugoročni vojni planovi Ukrajine zauzeti centralno mesto.

Savetnik Vladimira Zelenskog rekao je za britanski Telegraf da je obezbeđenje dodatnog naoružanja, uključujući borbene avione, glavni razlog njegovog putovanja u Evropu.

Bild, najprodavaniji nemački list, ovih dana se opširno bavio dinamikom odnosa Nemačke i Ukrajine, odnosno Šolca i Zelenskog.

S druge strane, Francuzi su priznali da razmišljaju da slede britanski primer u kontekstu obuke ukrajinskih pilota, što je potez koji bi na kraju mogao dovesti do isporuke borbenih aviona Kijevu. Za povećanje vojne poplave navijaju i Poljaci i baltičke države, Estonija, Litvanija i Letonija.

Zelenski se danas, u četvrtak, obratio liderima EU u okviru vanrednog samita Evropskog saveta u Briselu. Kasnije, tokom bilateralnih razgovora, očekuje se da će on pojačati lobiranje koje bi, prema nadanjima Kijeva, trebalo da rezultira paketom borbenih aviona.

Ali neki strahuju da bi njegovi zahtevi za oružjem mogli da zasene samu prirodu sastanka. Lideri EU razgovaraće i o desetoj rundi ekonomskih sankcija Rusiji, humanitarnoj pomoći i pristupanju Ukrajine Evropskoj uniji.

U zajedničkom pismu, premijeri Poljske, Litvanije, Letonije i Estonije pozvali su svoje kolege iz EU da ubrzaju proceduru koja bi dovela do korišćenja oko 33,8 milijardi evra zamrznute ruske imovine. Isto bi bilo usmereno ka obnovi Ukrajine.

Ne možemo da čekamo da se rat završi i da se potpiše mirovni sporazum!“, napisali su.

Štaviše, uoči posete Parizu, Zelenski je izjavio da se Emanuel Makron „promenio“. Francuski lider je svojevremeno prokomentarisao da rat treba okončati na način da se izbegne „poniženje Rusije”. Ovo je izjava koja je u to vreme posebno iznervirala Kijev.

Ali sada se čini da su neke od tih zamerki nestale.

„Promenio se, zaista“, rekao je Zelenski za Figaro. „Uostalom, on je taj koji je otvorio put za isporuku tenkova. A takođe je podržao članstvo Ukrajine u EU. Mislim da je to bio fer signal“, rekao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari