Predsednik Srbije Aleksandar Vucic i ministar unutrasnjih poslova Aleksandar Vulinfoto BETAPHOTO/MILOS MISKOV

Ideju da Srbija treba da se, ako ne pridruži, onda bar približi BRIKS-u, godinama propagiraju stranke desne orijentacije.

Zvaničnu inicijativu sada je preuzeo Pokret socijalista Aleksandra Vulina, podnevši predlog rezolucije Skupštini o pridruživanju Srbije BRIKS-u. Ideja potiče od želje da se politički profitira na antizapadnim sentimentima koji jačaju u društvu, smatraju sagovornici N1.

Strankama desnice Dverima, Novom DSS-u, Zavenitcima ideja da je Srbiji mesto pre u BRIKS-u nego u Evropskoj Uniji nije strana. No inicijativu za rezoluciju parlametnu o tome podnela je stranka vladajuće koalicije. Stranka sa dva poslanika ali bitnim funkcionerom – Aleksandrom Vulinom.

„Ja mislim da Vulin odrađuje posao za Vučića, jer to je stara Vučićeva taktika da praktično obuhvati ceo politički spektar, i pošto na desnici postoje neke partije koje se zalažu za BRIKS, onda on mora u svojim redovima da ima nešto slično“, kaže Mijat Lakićević, zamenik glavnog i odgovornog urednika Novog magazina.

„Ovo potenciranje teme Briksa od strane pojedinih predstavnika političke elite predstavlja jednu vrstu kontranarativa pro-Zapadnim akterima, ali ima i simboličku vrednost jer taj Istok odnosno globalni Jug je za mnoge građane Srbije draži nego saradnja sa transatlantskom zajednicom“, kaže Stefan Vladisavljev iz Fondacije BFPE.

Biračko telo koje je cilj nije zanemarljivo. Prema istraživanju Novog trećeg puta iz jula ove godine ako bi morali da biraju između BRIKSA i Evropske UNije za BRIKS bi se odlučilo 47% građana. dok bi za EU bilo 35 odsto. No to nije izbor. bar tako tvrdi drugi koalicioni partner, predsednik SPS-a i minisar spoljnih psolova Ivica Dačić.

„Da vas pitam jednu stvar – u kom svetu vi živite? Vi strano verujete u to što pirčate? Je l vi stvarno verujuete u te bajke, da ćemo mi da pristupimo BRIKS-u, šangajskoj organizaciji. To nije realno“, kazao je Dačić.

Mijat Lakićević, zamenik glavnog i odgvornog urednika Novog Magazina kaže da je i ova izjava deo političke igre ali i da sve zemlje Briksa imaju veliki politički, ekonomski i policijski uticaj i da im je zajedničko i da su nedemokratske.

„Po tome što smo sirovisnki vezani za Rusiju, što je Kina veliki investitor, što su Arapski emirati veliki kreditor…“ govori Lakićević.

Da li će rezolucija uopšten biti na glasnju u Skupštini nije jasno. pokret socijlista ističe da se nisu konsultovali sa glavnim koalcionim partnerom -Srpskom naprednom strankom. Glavni čovek te stranke i predsenik Srbije Aleksandar Vučić za sada posmatra iz prikrajka a proširenje organizacije komentariše kao istorijsku odluku i stvaranje alternative zapadu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari