Šta znači odluka Putina da Rusija suspenduje svoje učešće u START sporazumu sa SAD? 1Foto: EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Predsednik Rusije Vladimir Putin rekao je danas u svom obraćanju pred parlamentom da Rusija suspenduje svoje učešče u sporazumu sa SAD o ograničenju nuklearnog naoružanja, takozvanom sporazumu Novi START.

Za vojnog analitičara Aleksandra Radića taj potez je političke prirode i predstavlja gašenje poslednjih mehanizama za saradnju ove dve zemlje.

Tim sporazumom se ograničava broj nuklearnih bojnih glava dugog dometa koje dve zemlje mogu da rasporede i ograničava upotrebu raketa koje mogu da nose atomsko oružje.

„Rusija suspenduje učešće u sporazumu START“, rekao je Putin tokom govora o stanju nacije i dodao da se Rusija još ne povlači potpuno iz tog ugovora.

Putin je nagovestio u obraćanju da Rusija mora da bude spremna da nastavi testiranje nuklearnog oružja ako Sjedinjene Američke Države to prve učine.

Radić za naš portal kaže da je to konačni adut Rusije.

Objašnjavajući da su obe strane preduzimale međusobne kontrole i da su znale stanje nuklearnih stana, naš sagovornik kaže da taj potez Moskve ne znači suštinski radikalnu promenu.

„To je dokaz da je nuklearno naoružanje konačni adut koji stoji Moskvi na raspolaganju, i da o tome treba misliti“, kaže Radić.

„Poništeni su svi napori nekoliko dekada unazad koji su pravljeni između SAD i Rusa, ranije Sovjeta, za uspostavljanje međusobnog poverenja. To je zapravo ono što je suština“, kaže naš sagovornik, dodavši da se neće sutra ništa drastično promeniti.

Kako dalje objašnjava, reč je o političkom pitanju.

„Ovde nije reč o tehničkom, već o političkom pitanju. Poruka Americi da više nema prostora za komunikaciju, jer oni sve vreme podržavaju i naoružavaju Ukrajinu. Vojna tema je poruka Kremlja da ima nuklearno oružje“, kaže Radić, zaključivši da je ovo gašenje poslednjih mehanizama saradnje između Amerike i Rusije.

Novinarka N1 Aleksandra Godfroa kazala je da je taj sporazum odugovlačio da obnovi bivši američki predsednik Donald Trmap odugovlačio da obnovi. Novinarnka Godfroa objašnjava za N1 da je to možda jedan od uzroka osećaja u Rusiji da su ugroženi.

Kada je Džo Bajden izabran sporazum je obnovljen u poslednjem trenutku.

„Sporazumu o smanjenju strateškog naoružanja jedna je od poslednjih veza između Vašingtona i Moskve, i jedna od najbitnijih, koja donekle sprečava, ograničava i otežava upotrebu nuklearnog naoružanja“, istakla je novinarka N1.

Ona je ukazala to da se kroz Putinov govor proteže da su svi drugi nešto krivi i prvi započeli.

„Putin je izgovorio da on ima informaciju da se Vašington sprema da izvrši testiranje nuklearnog naoružanja i dao je ukaz odgovarajućoj ruskoj agenciji da se i oni pripreme da ako SAD testira, da to urade i oni. Naredio je da strateški raketni sistemi budu u pripravnosti“, kazala je Godfora.

Rusija i SAD su 2010. potpisali sporazum Novi START (Measures for the Further Reduction and Limitation of Strategic Offensive Arms) koji ograničava na 1.550 broj nuklearnih bojevih glava dugog dometa koje dve sile mogu da razmeste, kao i upotrebu projektila koji mogu da nose atomsko oružje.

Sporazum dozvoljava uzajamno proveravanje nuklearnih baza i pomoćnih objekata.

Američko-ruski odbor formiran na osnovu sporazuma Novi START, poslednji put se sastao u oktobru 2021. godine, ali je Rusija u avgustu 2022. jednostrano suspendovala primenu odredaba o uzajamnom proveravanju nuklearnih baza, u znak protesta zbog podrške SAD Ukrajini.

Inspekcije američkih i ruskih nuklearnih baza na osnovu sporazumu Novi START obe strane su pauzirale zbog širenja korona virusa u martu 2020. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari