"Susret Putina i Prigožina je susret dva lava koji imaju problem sa očnjacima": Gordan Akrap o ruskom predsedniku i vođi Vagnera 1Foto: EPA-EFE/GAVRIIL GRIGOROV

Gordan Akrap iz Instituta za istraživanje hibridnih sukoba gostovao je u Njuznajtu gde je komentarisao situaciju na ukrajinskom ratištu, prenosi hrvatski N1.

“Susret Vladmira Putina i Jevgenija Prigožina je susret dva lava ili dva vuka gde obojica imaju ozbiljnih problem s očnjacima ili pandžama te su shvatili da bi treća strana odnela pobedu kad bi došlo do sukoba i uklonila obojicu s političke scene. Ovo je jedan od onih brakova iz nužde. Uveren sam da Putin i njegova administracija neće Prigožinu oprostiti ono što je napravio“, rekao je stručnjak za sigurnost sa Instituta za istraživanje hibridnih sukoba Gordan Akrap.

On navodi da se traži rešenje da Vagner i Rusija zadrže uticaj u onih 10, 11 afričkih zemalja na koje Vagner ima uticaj.

„Rusi žele da priznaju da imaju prijatelje i saveznike. S jedne strane, Prigožin je računao na Surovikina i Aleksejeva, koji su uhapšeni te noći kada je počelo suđenje. Kada general izdaje određena naređenja, koristi se jezikom simbola. Njegov govor tela je bio nula, veoma loš i negativan, čita sa povezom preko očiju. On nema simbol svoje moći. On nema ni jednu sliku ni zastavu pored sebe“, rekao je Akrap i dodao: „Prigožin je dobio šifrovanu poruku da nema podršku i da nema smisla da ide dalje, ali se ipak nadao da će trupe koje bili na putu za Moskvu održali bi prethodni dogovor. Došao je na 200 kilometara od Moskve”.

Akrap kaže da je ruska obaveštajna zajednica otkrila šta se dešava i sprečila širenje pobune unutar oružanih snaga iste večeri.

„Sada je pitanje da li će Valerij Gerasimov biti smenjen sa mesta komandanta oružanih snaga u Ukrajini. Ne bih se kladio na Prigožina, da prodajem životno osiguranje ne bih mu prodao. Svih ovih 500 dana pokazalo je da je Ukrajina pokazala da misli o svojim vojnim snagama. Ne žure, ne gube vojsku kao ludi. Ukrajinci polako ali sigurno napreduju. Rusi imaju veoma ograničene ljudske i tehničke kapacitete. Ljudi su iscrpljeni i fizički i psihički. Ako je iscrpljivanje sopstvenih snaga na Bahmutu bila taktika da se kupi vreme, to je strateška greška“, rekao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari