Burna polemika se razvila između predstavnika SAD i Rusije trećeg dana godišnje konferencije OEBS-a o ljudskim pravima i demokratiji u Varšavi. Tačka sporenja, ovaj put, bile su optužbe američkog predstavnika Roberta Berćinskog, zamenika savetnika državnog sekretara SAD za demokratiju i ljudska prava, da Rusija sistematski krši prava nevladinih organizacija i branilaca ljudskih prava.

 

– Rusija koristi pretnje likvidacijom braniocima ljudskih prava da bi ih stavila pod kontrolu. Takođe, i novi krivični zakon je stavio nevladine organizacije pod pretnju krivičnim progonom, a usvojen je i zakon o stranim agentima, pod koji su podvedene i nevladine organizacije – rekao je Berćinski i podvukao da su pomenuti ruski zakoni izvan međunarodnih standarda i preporuka Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju.

On je kao zemlje u kojima se ne poštuju prava branilaca ljudskih prava i nevladinih organizacija naveo i Azerbejdžan, Turkmenistan, Kirgistan, Kazahstan, Tadžikistan i Belorusiju, kao i zabrane kojima su na Krimu izloženi Tatari.

Na ove optužbe odmah je odgovorila Darija Mosina iz Odeljenja za humanitarna i pitanja ljudskih prava Ministarstva spoljnih poslova Rusije konstatacijom da „naši zapadni partneri“ ne razumeju stanje u vezi sa nevladinim organizacijama i braniteljima ljudskih prava u Rusiji.

– I u Americi je zaprećena kazna za kršenje zakona za strane agente. Svako ko zastupa strane interese naći će se pod udarom krivičnog zakona. Slična situacija je i u Velikoj Britaniji i Francuskoj, gde takve nevladine organizacije bivaju zatvorene. Takođe, postoje ograničenja i u Belgiji, Nemačkoj… – rekla je Mosina.

Ruska predstavnica je dodala da Rusija obraća mnogo pažnje na nevladine organizacije i borce za ljudska prava i njihovu zaštitu.

Ovo nije prvi put da se u protekla tri dana trajanja konferencije sučeljavaju mišljenja i stavovi predstavnika američke i ruske delegacije. Prethodno su se raspravljali i međusobno optuživali oko slobode medija i pritisaka vlade na novinare, njihovog praćenja i prisluškivanja, ali i oko situacije u Ukrajini i oko odgovornosti za njeno rešavanje.

Osim predstavnice Rusije, na optužbe predstavnika SAD negodovala je i delegacija nevladine organizacije iz Azerbejdžana, koja je istakla da kritike na račun njegove vlade zbog navodnog kršenja ljudskih prava i hapšenja novinara u toj zemlji nisu opravdana niti dobrodošla. Inače, među učesnicima konferencije se ustalio termin GONGO, koji se koristi za predstavnike nevladinih organizacija koje žestoko brane svoje vlade. Značenje ovog termina je više nego cinično – Government organized non-governmental organization (GONGO) ili Nevladina organizacija koju je osnovala vlada.

Forst: Sve veća ograničenja za NVO

Majkl Forst, specijalni izvestilac Ujedinjenih nacija o braniocima ljudskih prava, istakao je da su u zemljama OEBS-ovog regiona (obuhvata 57 zemalja članica – prim.aut.), zabeležena rastuća ograničenja za nevladine organizacije, finansijske restrikcije i prismotra i stigmatizacija branilaca ljudskih prava.

– To je neprihvatljivo. Naročito jer je reč o rastućem trendu u zemljama OEBS-a. Moramo braniti sve uzbunjivače, novinare i one koji ukazuju na probleme u svojim državama, ali i naterati države da preuzmu odgovornost za prava boraca za ljudska prava – rekao je Forst. Prema njegovim rečima, nevladine organizacije su naročito na meti vlasti u Azerbejdžanu, Uzbekistanu i Belorusiji, a kao primer država u kojima su pojedinim braniocima ljudskih prava pretili smrću naveo i Veliku Britaniju, Švedsku i Norvešku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari