tenk Challenger 2Ilustracija Foto: EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

Tenkovi su nesumnjivo presudili u Prvom, a bili su od izuzetnog značaja u bitkama koje su se vodile u Drugom svetskom ratu.

Sada se, međutim, ključ za ishod rata u Ukrajini krije u tenkovima, odnosno u nedostatku istih.

Dok Rusi pokušavaju da konsoliduju svoje pozicije pre eventualnog pokretanja nove ofanzive, Kijev je pod sve većim pritiskom da ovog proleća napravi veliki pomak na bojnom polju.

Pošto NATO nije voljan da Ukrajini snabdeva avione, njihove nade sada leže u tenkovima – koje je Zapad izgleda konačno spreman da obezbedi, piše u analitičkom tekstu za Gardijan urednik za odbranu i bezbednost u ovoj medijskoj kući Den Sabag.

Britanija će tako poslati Ukrajini 14 tenkova Challenger 2, dok će Poljska, ako Berlin da dozvolu, poslati Ukrajini još 14 tenkova nemačke proizvodnje Leopard 2.

Iako je ovo samo početak, cifra je i dalje daleko ispod ukrajinskog predbožićnog zahteva za 300 tenkova i najmanje 600 borbenih oklopnih vozila.

„Tenkovi su jedini koji imaju dovoljan nivo zaštite, mobilnosti i vatrene moći da održe zamah čak i nakon što dođu u kontakt sa neprijateljskim snagama“, objasnio je Nik Rejnolds, stručnjak za kopneno ratovanje u istraživačkom centru „Rusi“, prenosi Jutarnji list.

Pitanje je, međutim, koliko tenkova je potrebno Kijevu da pokrene sopstvenu ofanzivu.

Eksperti Međunarodnog instituta za strateške studije (IISS) rekli su prošle nedelje da veruju da je tačan odgovor „oko 100 tenkova“, što je brojka sa kojom se složio Fil Ozborn, bivši šef britanske obaveštajne službe.

Ratni planovi Ukrajine su ambiciozni, prema javnim izjavama njenih lidera, koji su pozvali na proterivanje ruske vojske koja je okupirala njihovu teritoriju kako bi se ponovo uspostavile granice pre 2014.

Ono što je jasno je da sama donacija Velike Britanije od 14 Challengera 2 nije dovoljna.

Ali zato je tenk nemačke proizvodnje Leopard 2 moćniji od tenkova iz sovjetskog doba koje Ukrajina sada poseduje i mogao bi lako da bude dostupan Ukrajini.

Prema podacima IISS, 2.300 tenkova Leopard 2 trenutno drže vojske 13 zemalja NATO-a (pored Poljske i Nemačke, imaju ih i Finska, Danska, Grčka, Norveška, Portugal, Španija i Turska).

Od toga je najmanje 300 u skladištu, a mnogi drugi su u lošem stanju ili su na popravci (prošlog leta su španski tenkovi bili u tako lošem stanju da ih nije vredelo ni slati u Ukrajinu).

Uprkos tome, u Evropi ima dovoljno funkcionalnih da ih se prikupi najmanje stotinu, pod uslovom da se priključi više zemalja.

Nemačka inače ima pravo da zabrani ponovni izvoz oružja kupljenog iz Nemačke u druge zemlje, ali je nemački vicekancelar Robert Habek prošlog četvrtka rekao da oni nemaju nameru to da učine.

Koalicioni partneri premijera Olafa Šolca, Zeleni i liberalni FDP, takođe su signalizirali da podržavaju isporuku tenkova.

Sam kancelar je odobrio kupovinu 40 borbenih oklopnih vozila Marder, što znači da bi uskoro mogla da usledi isporuka Leoparda.

Stručnjaci iz IISS kažu da bi ukrajinskim vojnicima moglo biti potrebno tri do šest nedelja da steknu „osnovne veštine“ za korišćenje tenkova Leopard 2, ali pitanje je koliko će brzo Kijev moći da razvije strategiju za efikasno korišćenje tenkova u kombinaciji sa artiljerijom za čišćenje puteva i pešadijom za zaštitu utvrđenih položaja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari