TI BIH: Ako UIO kupi zgradu Grand Trejda, biće to nagrada za brojne nezakonite radnje 1Foto: EPA/ MATTHIAS BALK

Ukoliko se realizuje plan Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH) da kupi zgradu „Grand Trejd“ u Banjaluci za više od pedeset miliona evra, to će biti nagrada za brojne nezakonite radnje koje su pratile ovaj projekat punih 18 godina, a neke su završile i sudskim presudama.

Ovo je navedeno u studiji slučaja „Grand Trejd – Osamnaest godina pljačke“ Transparensi Internešnela (TI) BiH, koja, kako se ističe, hronološki pokazuje razmere izgradnje privatne države i zarobljavanja institucija, koje su omogućile ovom preduzeću otimanje državnog zemljišta i privatnih poseda, uništavanja javnih preduzeća i preusmeravanje budžetskog novca u ovaj projekat.

Uprkos činjenici da je vlasnik objekta (Mile Radišić) osuđen zbog malverzacija akcijama firme „Medicinska elektronika“, kao i da je s drugim akterima učestvovao u brojim nezakonitim radnjama, a da je samo zemljište na kojem su izgrađeni objekti stečeno na sporan način, sve se završilo višemilionskom zaradom koja je ostvarena prodajom poslovnih prostora Telekomu Srpske i Lutriji RS, navodi se u studiji.

Dodaje se da „sada tačku na celi proces treba da stavi UIO BiH, čime se ponovo šalje poruka javnosti da se kriminal isplati“.

TI BiH upozorava da „UIO BiH očigledno nema nameru odustati od kupovine ovog objekta, uprkos upozorenjima Kancelarije za reviziju institucija BiH da tender pogoduje ovoj firmi“, jer su „postavljeni ograničavajući uslovi u pogledu lokacije objekta (udaljenost ne veća od tri kilometra od centra grada) i da je ponuđena cena znatno iznad odobrenih sredstava“ (cena sa PDV-om iznosi 98.571.330 KM, a odobrena sredstva za ove namene iznose 37.900.000 KM).

„Postavlja se pitanje do kada će građani svojim novcem finansirati privatne poslove firme ‘Grand Trejd’, koja očigledno ima zaštitu vrha vlasti“, saopšteno je iz TI BiH.

Studija koju je objavio TI BIH pokazuje da su prve afere oko ovog projekta počele još 2003. godine dodelom gradskog zemljišta ovoj firmi na korišćenje, koje je uknjiženo kao stvarno vlasništvo, a onda prošireno na privatne posede i zemljište „Medicinske elektronike“.

Štetu fizičkim licima nadoknadili su građani iz budžeta, naveli su iz TI BIH i podsetili da je vrh vlasti Republike Srpske, uz asistenciju policije, pomogao u otimanju privatnog poseda porodice Željka Vulića.

Sud je tek 2018. godine presudio da je oduzimanje zemljišta bilo nezakonito i poništena je građevinsku dozvola, koja je izdata firmi „Grand Trejd“.

„Sve vreme vlasnik ovog objekta imao je podršku vlasti, policije i provladinih medija u slamanju otpora porodice Vulić i građana koji su izašli na proteste radi očuvanja parka“, naglasili su iz TI BiH.

Još se navodi da je u celoj priči ključnu ulogu odigrala je kompanija „Telekom Srpske“, koja je posle privatizacije sklopila ugovor sa „Grand Trejdom“ o zakupu objekta koji tek treba da bude izgrađen i time garantovala isplativost ovog projekta.

„Telekom Srpske, koji je u vlasništvu Telekoma Srbije, na kraju se preselio u ovaj objekat i, posle plaćanja zakupnine, kupio poslovne prostore za 65 miliona KM (oko 33 miliona evra)“, naveli su iz TI BiH.

Dodaje se da je i Lutrija RS kupila prostorije u ovom objektu za blizu 1,4 miliona evra, a sada to treba da uradi i Uprava za indirektno oporezivanje za 98 miliona KM, uprkos zaključku Predstavničkog doma parlamenta BiH, koji je obavezao Savet ministara BiH da se od toga odustane.

„Važno je napomenuti da je u istom objektu smeštena i firma PROINTER ITSS, koja je od 2015. godine po zvaničnim podacima dobila oko 136 miliona KM (oko 70 miliona evra) na tenderima javnih preduzeća i institucija“, navedeno je u studiji Ti BiH.

Studija slučaja „Grand Trade – Osamnaest godina pljačke“ koju je objavio TI BIH detaljno prikazuje niz nezakonitih radnji u koje su bili uključeni brojni akteri iz vlasti RS, a koji su omogućili da se realizuje celi ovaj projekat na štetu javnog interesa i poreskih obveznika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari