Tone uginule ribe na obalama Japana, razlog nepoznat 1Ilustracija Foto: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Iz Japana stižu vesti da je razlog za 1.200 tona uginule ribe na obali nepoznat.

Sardine i skuše pronađene su kako plutaju na površini mora u blizini ribarske luke Hakodate na Hokaidu.

Zvaničnici u Japanu priznali su da ulažu velike napore da utvrde zašto je ogromna količina ribe „isprana“ na obalu poslednjih dana.

Ranije ovog meseca, procenjeno je da je oko 1.200 tona sardina i skuše pronađeno kako plutaju na površini mora kod ribarske luke Hakodate na Hokaidu, formirajući srebrni pokrivač koji se proteže više od kilometra.

Zvaničnici u Nakiriju, gradu na obali Pacifika stotinama kilometara južno od Hokaida, suočili sa 30 do 40 tona japanskih sardina, ili sapa, koje su primećene u toj oblasti nekoliko dana ranije.

Lokalni ribari su se trudili da sakupe ribu, plašeći se da će tela mrtvih riba smanjiti sadržaj kiseonika u vodi dok se razlažu, i štete morskom okruženju.

„Nikad ranije nisam video ništa slično“, rekao je za Mainići Šimbun, ribar koji u toj oblasti radi 25 godina. „Tek prošle godine smo počeli da hvatamo sapu u Nakiriju. Pitam se da li se morski ekosistem menja“, dodao je.

Stručnjaci su spekulisali da su ribe migrirale i nasukale se nakon što su ih do iznemoglosti proganjale druge ribe grabljivice. Masovna smrtnost riba može se desiti i kada dođe do naglog pada temperature vode, što dovodi do šoka u organizmu riba, dodaju oni.

Ali niko nije mogao da potvrdi tačan uzrok. „Razlog je trenutno nepoznat. Planiramo da uzorkujemo morsku vodu na obližnjoj lokaciji i ispitamo je kako bismo otkrili uzrok“ rekao je lokalnim medijim neimenovani zvaničnik za ribarstvo.

Zvaničnici japanske vlade osudili su izveštaj u britanskom listu Dejli mejl u mome se „kako im sečini, povezuje ovaj fenomen sa ispuštanjem prečišćene vode iz nuklearne elektrane Fukušima Daiči“.

U izveštaju se navodi da je mrtva riba počela da se nakuplja na obali skoro četiri meseca nakon što je fabrika počela da ispušta vodu – koja sadrži male količine radioaktivnog izotopa tricijuma – u Pacifik.

Međunarodna agencija za atomsku energiju odobrila je plan, navodeći u bezbednosnom pregledu da bi ispuštanje vode imalo „zanemarljiv radiološki uticaj na ljude i životnu sredinu“.

Slike ribe su naširoko deljene na društvenim mrežama, a mnoge su praćene „teorijama zavere“ o Fukušimi.

„Nije pronađena nikakva abnormalnost u rezultatima istraživanja i u praćenju vode. Zabrinuti smo zbog širenja informacija koje nisu zasnovane na naučnim dokazima“, saopšteno je iz Agencije za ribarstvo, aludirajući na vodu koja je do sada ispumpana iz fabrike u Fukušimi.

Ribarske zadruge u Fukušimi upozorile su da će ispuštanje naneti dodatnu štetu reputaciji njihovih morskih plodova.

Gradski zvaničnici u Hakodateu pozvali su lokalno stanovništvo da ne jedu ribu koja je na obalama zbog izveštaja da neki ljudi skupljaju određene količine za prodaju ili hranu.

„Ne znamo sa sigurnošću pod kojim okolnostima su ove ribe nasukane, tako da ih ne preporučujem za jelo“, rekao je Takaši Fudžijoka, istraživač iz oblasti ribarstva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari