U Peruu otkriveno drevno "sveto groblje": Prethodilo carstvu Inka 1foto: EPA/Paolo Aguilar

Tim peruanskih i japanskih arheologa otkrio je prethispansko arheološko nalazište u severnom Peruu posvećeno poštovanju predaka, u kojem se nalaze grobne komore, ljudski ostaci i keramika.

„U regiji Kahamarka, 900 kilometara severno od Lime, otkrili smo arheološko nalazište iz razdoblja kulture Vari koje datira između 800. i 1000. godine nove ere“, rekao je u subotu za AFP japanski arheolog Šajna Vatanabe sa Unievrziteta Nanzan.

U nišama su se nalazili darovi za pretke

„Na tom mestu pronađene su dve grobne komore s jamama za polaganje mumija i darovima precima“, dodaje Vatanabe. Svaka od grobnih komora ima dva nivoa, a obe imaju pet niša u zidovima u kojima se nalaze darovi kao što su školjke, fragmenti keramike i posuda s tri stožasta nosača.

„To je sjajno otkriće, arheolozi su tražili dokaze kulture Vari“, kazao je Vatanabe. Na lokalitetu je takođe pronađen smotuljak sa ženskim likom, crna ceremonijalna posuda i dva muzička keramička duvačka instrumenta.

„To je bio ceremonijalni centar posvećen kultu predaka“

Grobna mesta su pronađena u dolini Heketepeke u pokrajini San Migel u Kahamarci, regiji koja graniči s Ekvadorom. „Ovde su živeli mnogi ljudi različitog porekla. Bio je to ceremonijalni centar posvećen kultu predaka“, rekao je Vatanabe.

Džudit Padilja, voditeljka Kabineta za kulturu Kahamarka, rekla je da otkrića omogućavaju razumevanje životnog stila i ritualnih praksi drevnih društava koja su nastanjivala regiju. Kultura Vari obitavala je na području današnjeg Perua između 7. i 13. vekaa. Do 1.100. godine ovu je kulturu pokorilo carstvo Inka, prenosi Indeks.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari