UNICEF: U Zapadnoj i Centralnoj Africi najviše dece vojnika na svetu 1EPA/STEPHEN MORRISON

Decu u Zapadnoj i Centralnoj Africi koja su zarobljena konfliktima najviše regrutuju oružane grupacije na svetu i takođe su u najvećem broju žrtve seksualnog nasilja, navodi se u izveštaju Dečjeg fonda UN, koji je objavljen danas.

Kako se navodi, u regionu su u poslednjih pet godina intenzivirani konflikti u kojima više od 21.000 dece regrutuju Vladine snage i oružane grupacije. Osim toga, dodaje se, više od 2.200 dece u regionu je od 2016. bilo žrtve seksualnog nasilja. Preko 3.500 dece je oteto, te je region na drugom mestu u svetu po broju otmica, navodi se u izveštaju.

„Cifre i trendovi su izuzetno zabrinjavajući za aktuelne i buduće generacije dece“, rekla je za AP Mari-Pjer Puarije, regionalna direktorka UNICEF-a za Zapadnu i Centralnu Afriku. „Ne samo da je prema deci bilo ozbiljnih prestupa različitih strana u konfliktima koji nisu sprečeni širom Zapadne i Centralne Afrike, već smo primetili i skok takvih slučajeva u poslednjih pet godina, uz porast od pedeset odsto u ukupnom broju proverenih ozbiljnih prestupa“, rekla je.

Od 2005. kada su UN uspostavile sistem za nadzor i izveštavanje o ozbiljnim prestupima počinjenim protiv dece, kao što su regrutovanje, otmice, silovanje i napadi na škole i bolnice, jedan od četiri prestupa na globalnom nivou je počinjen u Zapadnoj i Centralnoj Africi, navodi se u izveštaju, preneo je Ej-Bi-Si njuz.

U zemljama koje su pogođene konfliktima kao što je Burkina Faso, Centralnoafrička Republika, Kamerun, Čad, Kongo, Mali, Mauritanija i Niger nasilje ima destruktivne posledice po decu i zajednice, pri čemu pandemija kovida 19 samo pogoršava situaciju, saopštile su UN.

Humanitarna pomoć je potrebna za više od 57 miliona dece, dvostruko više u odnosu na prošlu godini, što je rezultat konflikta i virusa.

Dok su neke zemlje problem gotovo deset godina i više, postoje tri nova područja koja su razlog za zabrinutost – Burkina Faso, Kamerun i zemlje oko jezera Čad, navodi se u godišnjem izveštaju UN o deci i oružanim sukobima.

Zbog sukoba u četiri zemlje u basenu jezera Čad – Kamerunu, Čadu, Nigeru i Nigeriji – raseljeno je oko tri miliona ljudi, a u Burkini Faso gde su džihadisti ubili na hiljade ljudi, broj regrutovane dece je ove godine upetostručen, ukazuju podaci u neobjavljenom izveštaju međunarodnih stručnjaka za humanitarnu pomoć i konflikte, u koje je uvid imao AP.

Tokom smrtonosnog napada u junu u regionu Sahel zemlje gde je ubijeno najmanje 160 ljudi, viđena su deca kako zajedno sa džihadistima uzvikuju “Allahu akbar” (Bog je najveći) dok pale kuće, preneo je Ej-Bi-Si njuz.

Deca koja su povezana sa oružanim grupacijama su često izložena „neizdržljivim nivoima nasilja“, a njihovom regrutovanju mogu da prethode ili da posle njega uslede drugi prestupi, kao što su otmice, seksualno nasilje i ubistva i sakaćenje, rekla je za AP specijalna predstavnica generalnog sekretara za pitanje dece i oružanog konflikta Virdžinija Gamba.

UN apeluju na sve strane u konfliktima da spreče i obustave prestupe i nasilje nad decom i da počinioci budu pozvani na odgovornost. One takođe pozivaju humanitarne grupe da intenziviraju dokumentovanje nasilja i prestupa i da rade na tome da ih spreče i na njih reaguju. UNICEF je saopštio da je potrebno više od 92 miliona dolara za zaštitu dece u vanrednim situacijama širom Zapadne i Centralne Afrike, od kojih više od polovine još nije isfinansirano.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari