Više izvora navodi da Iran i Hezbolah pomažu jemenskim pobunjenicima u napadima na Crveno more 1Foto: EPA-EFE/YAHYA ARHAB

Komandanti iranske Revolucionarne garde (IRGC) i libanske grupe Hezbolah su na terenu u Jemenu i pomažu u usmeravanju i nadgledanju napada Huti pobunjenika na brodove u Crvenom moru, saznao je Rojters iz više izvora iz Irana i regiona.

„Revolucionarna garda je pomagala Pokretu Huti u vojnoj obuci i upotrebi naprednog oružja. Grupa boraca bila je u Iranu prošlog meseca i obučena je u bazi IRGC-a u centralnom Iranu za rukovanje novom tehnologijom i upotrebom projektila“, rekao je Rojtersu insajder iz Irana.
Dodao je da su iranski komandanti otputovali u Jemen i uspostavili komandni centar u glavnom gradu Sani za napade na Crveno more kojim rukovodi viši komandant Revolucionarne garde odgovoran za Jemen.

Četiri izvora iz regiona su Rojtersu potvrdila da je Iran, koji je naoružao, obučavao i finansirao Pokret Huti, pojačao isporuke oružja tim pobunjenicima nakon početka rata u Gazi.

Oni su dodali da je Teheran obezbedio napredne bespilotne letelice, protivbrodske krstareće rakete, precizne balističke rakete i rakete srednjeg dometa pobunjenicima, koji gađaju trgovačke brodove od novembra u znak solidarnosti sa Palestincima u Gazi.

Pripadnici IRGC doprinose i znanjem i obaveštajnim podacima kako bi Huti utvrdili mete – brodove koji Crvenim morem prevoze teret namenjen Izraelu.

Iz Vašingtona je prošlog meseca rečeno da je Iran „duboko umešan“ u planiranje tih operacija, te da su njegovi obaveštajni podaci bili ključni.

Na redovnim konferencijama za novinare, portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova Naser Kanani je više puta negirao da je Teheran umešan u napade na brodove u Crvenom moru.

Umešanost Irana i Hezbolaha negirao je i portparol jemenskih pobunjenika Mohamed Abdulsalam.

Revolucionarna garda nije odgovorila Rojtersu na upit da prokomentariše te navode.

Napadi na brodove poremetili su transport između Azije i Evrope kroz moreuz Bab al-Mandab kod Jemena i prouzrokovali reakciju SAD i Velike Britanije koji su više puta gađali položaje Pokreta Huti u Jemenu.

Od početka rata u Gazi pojačani su i sukobi Izraela i Hezbolaha duž granice sa Libanom, ali i napadi grupa povezanih sa Iranom na američke ciljeve u Iraku i Siriji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari