Vojne vežbe Tajvana odgovor na "zastrašivanje" 1Foto: EPA-EFE RITCHIE B

Na Tajvanu je danas simulirana odbrana od invazivne sile i tom prilikom su po prvi put upotrebljeni civilni dronovi u okviru godišnjih vojnih vežbi, u vreme dok je u porastu napetost u odnosima sa Kinom.

Vežbama je rukovodila tajvanska predsednica Caj Ing-ven, a kao posmatrač je gostovao Msvati Treći, kralj „eSvatinija“, afričkog kraljevstva ranije poznatog kao Svazilend.

Kina polaže pravo na Tajvan kao na svoju teritoriju, u skladu sa politikom „jedna Kina“, a Peking se nikada nije odrekao upotrebe sile prilikom povratka onoga što smatra za „samovoljnu“ provinciju. Tokom poslednjih meseci, kinesko vazduhoplovstvo je sprovelo niz vojnih manevara u blizini ovog ostrva, što je Tajpej osudio kao „zastrašivanje“.

„Borbena efikasnost naših oružanih snaga je garancija naše nacionalne bezbednosti. To je osnova društva koja se razvija i služi kao sila podrške za naše vrednosti demokratije i slobode“, rekla je Caj tokom Han Kuang vežbi u gradu Taičung. „Sve dok naše oružane snage postoje sigurno je da će i Tajvan postojati“, dodala je Caj. Tokom vežbi je angažovano preko 4.000 ljudi i više od 1.500 komada opreme, uključujući i dronove koji su namenjeni za nadgledanje bojnog polja iz vazduha, kao i građevinske radnike koji su uvežbavali popravke aerodromske piste.

Kralj Msvati Treći, poslednji apsolutni monarh u Africi i jedini preostali saveznik Tajvana sa tog kontinenta, bio je prvi strani lider kojem je omogućeno da posmatra Han Kuang vežbe od kako je Caj postala predsednica 2016. Kina je zatražila da eSvatini prekine odnose sa Tajvanom pre početka septembra, kada će Peking biti domaćin samita afričkih lidera. Tajvan optužuje Kinu da koristi takozvanu „dolarsku diplomatiju“ da bi namamila njegove saveznike, obećavajući im velikodušne pakete (finansijske) pomoći, što Peking negira.

„Tokom vojnih vežbi naše oružane snage su demonstrirale svoje borbene sposobnosti, a naši saveznici su bili u prilici da to posmatraju. To je jedan od načina za koje se nadamo da će produbiti dijalog obe strane“, izjavio je portparol tajvanskog ministarstva odbrane Čen Čung-či. Vlada Tajvana tvrdi da je od eSvatinija dobila garancije da su njihovi odnosi sigurna stvar.

Tajvan je nedavno izgubio dva diplomatska saveznika, zapadnoafričku državu Burkina Faso i Dominikansku Republiku koja je uspostavila odnose sa Pekingom. Tajpej ima zvanične odnose sa 18 zemalja u svetu. Čen je rekao da Tajvan s nestrpljenjem očekuje da učestvuje u mornaričkim vežbama koje organizuju Sjedinjene Države, što je potez koji će sigurno izazvati oštru reakciju Pekinga. Pentagon je prošlog meseca povukao poziv upućen Kini, u znak odgovora na ono što smatra za nameru Pekinga da militarizuje ostrva u Južnom kineskom moru. RIMPAC vežbe, koje se smatraju za najveće međunarodne pomorske vežbe na svetu, održavaju se svake dve godine na Havajima u junu i julu.

Napetost između Tajvana i Kine je znatno porasla tokom poslednjih meseci, naročito pošto Peking smatra da administracija Caj Ing-ven ima nameru da insistira na formalnoj nezavisnosti ostrva. Caj je rekla da želi da održi status kvo, ali da će štititi bezbednost Tajvana i neće dopustiti da ih Peking „zastrašuje“. Tajvan je opremljen oružjem koje je većinom napravljeno u SAD i želi da im Vašington proda još napredniju opremu, koja bi obuhvatala nove borbene avione. Vojni stručnjaci smatraju da je ravnoteža snaga između Tajvana i Kine sada pomerena u korist Kine, što bi moglo da ugrozi ostrvo ukoliko SAD ne priskoče u pomoć.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari