Milosavljević: Beograd unapređuje energetsku efikasnost 1Foto: Beoinfo

Pomoćnik gradonačelnika Borko Milosavljević otvorio je u Starom dvoru dvodnevnu konferenciju „Ubrzanje efikasnosti zgrade: izazovi i mogućnosti u centralnoj i istočnoj Evropi, čiji je cilj unapređenje energetske efiksanosti, u organizaciji UNEP-a.

On je istakao da je energetska efiksanost, odnosno koncept održivog razvoja jedan od ključnih prioriteta Grada Beograda, i kao takav vodeći u ovom delu Evrope i sveta, piše u saopštenju.

– Gradonačelnik Siniša Mali i UNEP su 2016. godine potpisali dokument o pristupanju Grada Beograda globalnom projektu „Daljinska energija u gradovima” (DES) – podsetio je Milosavljević i dodao da je Beograd u ovom projektu obezbedio status grada šampiona „Champion City”, koji imaju samo tri grada u svetu.

– Takođe u prvoj polovini 2016. UNEP i Svetski institut za resurse (WRI) pozvali su Beograd da se priključi i drugom kompatibilnom projektu „Akcelerator efikasnosti u zgradama (BEA), koji je i tema ove konferencije. Za ovaj projekat je grad Beograd, pored još šest gradova, obezbedio poseban status, takozvani „Deep dive”. Tačnije, naša prestonica je jedini grad na svetu koji realizuje oba projekta sa navedenim statusima, što Beogradu otvara izuzetne mogućnosti u cilju dupliranja udela obnovljivih izvora i energetske efikasnosti – ukazao je pomoćnik gradonačelnika.

On je dodao da se u Strategiji grada Beograda, koja je nedavno usvojena, prepoznaje i pozicionira energetska efikasnost kao jedan od ključnih ciljeva.

– U okviru te strategije postavljen je koncept razvoja grada Beograda u smislu pokretanja velikih investicija, koje su bitan uslov za dalji razvoj srpske prestonice, a posebno smo se osvrnuli na investicije u oblasti energetike, sa potciljem energetske efikasnosti. Cilj je da se realizuju veliki razvojni projekti, poput restrukturiranja deponije u Vinči, za koji je potpisan ugovor o javno-privatnom partnerstvu, ali i da se realizuju i manji pojekti, među kojima je i proces unapređenja energetske efikasnosti samih zgrada. U okviru te strategije do sada je uređeno više od 200 fasada, ali smo i prva lokalna samouprava u Srbiji koja je osnovala Fond energetske efikasnosti, čiji je osnovni zadatak da se omogući zamena fasada i stolarije na javnim i stambenim zgradama – naveo je Milosavljević.

On je zaključio da Grad Beograd prepoznao potrebe energetske efikasnosti, ali i koncept održivog razvoja koji podrazumeva i zaštitu životne sredine, stoji u saopštenju.

–U tom segmentu Grad Beograd je nabavio pet električnih autobusa radi smanjenja emisije štetnih gasova. Gradsko saobraćajno preduzeće „Beograd” ide ka konceptu eko-drajva, koji će omogućiti smanjenje štetnih gasova u vazduhu, ali i uštede goriva od dva do tri procenta – najavio je pomoćnik gradonačelnika.

Cilj projekta DES je proširenje ulaganja u ekološki povoljnije sisteme daljinske energije u gradovima. Projekat treba da do kraja 2018. godine donese plan prioritetnih investicija u daljinskom grejanju Beograda, takođe i akcioni plan za realizaciju usvojene strategije uz izradu jedne do dve studije izvodljivosti za upotrebu obnovljivih izvora energije u sistemu daljinskog grejanja u Beogradu, naveli su organizatori.

Događaju su prisustvovali vršilac dužnosti gradskog sekretara za energetiku Nataša Putnik, vršilac dužnosti gradskog sekretara za zaštitu životne sredine Ivana Vilotijević, državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike Stevica Deđanski i prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević, kao i predstavnici UNEP-a, grada Rige i brojnih evropskih kompanija koje se bave pitanjem energetske efikasnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari