Goati: Pogled u kristalnu kuglu 1Foto: Medija centar

Biračko telo Srbije bi na predsedničkim izborima dobro prihvatilo neko novo lice u politici, nekoga ko nije bio u vrhu piramide moći, izjavio je FoNetu profesor Vladimir Goati, uz opasku da je prognoziranje ishoda izbora, pre nego su i raspisani, u neku ruku, ipak, kao gledanje u kristalnu kuglu.

Onaj ko je na vlasti uvek ima onu sitnu prednost na izborima, objasnio je Goati, a kod nas je ta sitna prednost nešto manje sitna, nego u drugim zemljama razvijene demokratije.

Prema njegovim rečima, zato bi kandidat za predsednika države kojeg podrži Aleksandar Vučić imao i snagu njegove dominantne partije i njenih saveznika.

Kao sagovornik u seriji intervjua „Bez rukavica“, Goati je, na pitanje da li proevropska opozicija može da pobedi sa zajedničkim kandidatom, najpre primetio da je liderska sujeta konstanta u politici, kod nas, ali i bilo gde drugde.

Iako su to sitne, patuljaste partije, čini mi se da njihovi lideri u ovom momentu boluju od jedne neizlečive liderske bolesti, tako što svaki vidi sebe kao mesiju koji može da okupi opoziciju, smatra Goati.

I u slučaju da postoji zajednički kandidat, Goati procenjuje da bi akteulni politički reljef u ovom trenutku iznedrio pobednika kojeg podrži vlast, jer je kod nje i dalje
„kontrolni paket akcija“ u biračkom telu, ali napominje i da se promene ne mogu isključiti.

Vremena su turbulentna i ova razmišljanja bi trebalo staviti u zagradu, objasnio je Goati i podsetio na nedavne netačne progonoze ishoda američkih predsdničkih izbora.

Prema rečima Goatija, i na političkoj mapi Evrope bilo je primera „političkog zemljotresa“, kada su parlamentarne stranke, uprkos svim anketama, praktično eliminisane sa političke scene, a došli su neki novi ljudi.

Čini mi se da je vreme, kaže Goati, da u Srbiji u prvi plan izbiju ljudi koji nisu 20 godina u vrhu parlamenta, vlade, uopšte državne administracije i te „piramide moći“.

Goati ističe da bi Zaštitnik građana Saša Jaković bio „izuzetno ozbiljan“ predsednički kandidat, navodeći da on nije „lice koje je dozlogrdilo svima“, „niti je menjao stranke, što je običaj kod nas, i skakao sa jedne strane barikade na drugu“.

Na pitanje da li bi Janković bio dobar zajednički kandidat preoevropske opozicije, Goati odgovara „apsolutno“ i naglašava da nije bio u jezgru bilo koje partije, ali nije nepoznat javnosti, jer je angažovan kao Zaštitnik građana.

Povodom mogućnosti da Vučić podrži Tomislava Nikolića za još jedan predsednički mandat, Goati je ukazao da bi ta opcija mogla da bude dovedena u pitanje, jer postoje naznake da predsednik i premijer imaju prilično različite poglede o
nekim ključnim stvarima.

Pitanje je da li će taj jaz biti zaleđen, kao što se dešava često u politici, ili pretvoren u nepremostivu provaliju, mada Goati predviđa da je ova prva varijanta znatno verovatnija.

Goati veruje da se Vučić neće kandidovati na predsedničkim izborima, za kojeg ocenjuje da posao premijera smatra svojom „misijom“.

Uz konstataciju da nije ekonomista, Goati ističe da Vučićeva „hiperaktivnost“, prema procenama međunarodnih institucija „koje nisu baš uvek bile naklonjene Srbiji“, daje dobre rezultate u ekonomiji, kao glavnom terenu.

Predsedničko mesto ima legitimnost kroz veliku podršku gradjana, ali ne i realnu moć, ocenio je Goati, koji smatra da bi na predsedničkim izborima afera Savamala mogla da oduzme poene Vučićevom kandidatu.

Goati je prvobitno mislio da su tužilaštvu za formiranje optužbe u ovoj aferi bila potrebna dva dana, ali sad preocenjuje da je dovoljan i samo jedan i napominje da za pravnu raspravu argument ne može da bude kako je bilo i gorih slučajeva.

Tako bismo išli do Kosovskog boja, ocenio je Goati i zaključio da ovu aferu nije moguće „zalediti“, jer je „đavo izašao iz flaše i gotovo“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari