Direktorka Fonda za humanitarno pravo (FHP) Nataša Kandić izjavila je juče da još nema postupanja nadležnih organa po krivičnoj prijavi FHP protiv pripadnika 10. diverzantskog odreda Vojske Republike Srpske (VRS) za genocid u Srebrenici iako, kako je ocenila, za taj slučaj ima brojnih dokaza.


Ona je na konferenciji za novinare predstavila dosije 10. diverzantskog odreda Glavnog štaba VRS protiv čijeg je komandanta Milorada Pelemiša i više od 10 pripadnika tog odreda, FHP u avgustu 2010. godine podneo krivične prijave. Reč je o masovnim streljanjima Muslimana iz Srebrenice u kojem su, prema rečima Nataše Kandić, učestvovali pripadnici tog odreda, na dve lokacije – na vojnoj ekonomiji Branjevo u selu Pilice, 16. jula 1995. godine kada je streljano oko 1.200 Muslimana, i u selu Bišina 23. jula 1995. godine kada je ubijeno najmanje 39 zarobljenika.

Krivičnom prijavom koju je FHP podneo Tužilaštvu za ratne zločine obuhvaćeni su osim Pelemiša bivši načelnik Uprave za obaveštajne poslove Glavnog štaba VRS Petar Salapura, njegov zamenik Radoslav Janković, Milo Petrović, Radoslav Kremenović, Franc Kos, Dragan Pećanac, Brano Gojković, Vlastimir Golijan, Aleksandar Cvetković, Stanko Savanović, Zoran Obrenović.

Po oceni Kandićeve, za slučaj 10. diverzantskog odreda postoje brojni dokazi, ali ni posle godinu dana od podnošenja krivične prijave, istraga nije okončana. Ona je navela da su od pripadnika 10. odreda VRS, Dražen Erdemović i Marko Boškić pravosnažno osuđeni, pred Haškim sudom, odnosno sudom BiH, nekima se sudi u BiH, dok se, kako je istakla, šestorica nalaze u Srbiji i na slobodi.

Deseti diverzantski odred VRS formiran je 14. oktobra 1994. godine naređenjem generala Ratka Mladića koji je krajem maja ove godine izručen Haškom tribunalu gde mu se sudi za genocid. U odsustvu Mladića, kako se navodi u Dosijeu koji je objavio FHP, prvi nadređeni odredu bio je načelnik Sektora za obaveštajne i bezbednosne poslove Glavnog štaba VRS kome se sudi u Haškom tribunalu. 

Naredbe

Jelena Plamenac, autorka dosijea, navodi da je u slučaju genocida u Srebrenici najviše naredbi izdavano usmeno i da je MUP Republike Srpske 1996. ispunio zahtev Glavnog štaba VRS da se pripadnicima 10. diverzantskog odreda izdaju lažne lične karte sa srpskim imenima i prezimenima, samo da bi oni mogli da pređu u Srbiju. Ona je naglasila da rođeni brat Milorada Pelemiša radi u Službi za otkrivanje ratnih zločina MUP Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari