Svetomir Nikolić, diplomirani politikolog, novinar nedeljnika Naša reč, koji se nedeljama ne pojavljuje na kioscima, jedan je od desetak onih koji su tužili redakciju zbog višemesečnih neizmirenih obavaze.

To je tužan epilog u životu jedne redakcije i njenih novinara, ali je, izgleda, to bila jedina forma spasa kako bi se sačuvalo dostojanstvo i koliko-toliko, ako je uopšte moguće, naplati deo zaostalog duga.

– Novinari su u pravu i imaju moju podršku – kaže Ljubiša Dinčić, donedavni glavni i odgovorni urednik Naše reči.

Odavno se zna, na jugu Srbije, posebno u Leskovcu, medijska je slika poražavajuća. Pored Naše reči, čiji se prvi broj pojavio pre gotovo 65 godina, stanje nije dobro ni u ostalim medijima. Pravni status Radio Leskovca, posle neuspele privatizacije, malo ko može da definiše, a većina elektronskih medija radi – divlje!

Poslednjih nedelja, u centru zbivanja je bila rasprava o trošenju budžetskih para kojima se finansiraju pojedina (ne)legalna glasila. Iz TV Leskovac i nedeljnika Panorama, čiji je vlasnik ta medijska kuća, oštro su kritikovali činovnike zadužene za raspodelu opštinskog budžeta što su deo novca poreskih obveznika podelili TV kućama koje nisu dobile frekvenciju za rad. Za takav stav većina u lokalnoj samoupravi ima opravdanje, jer žele, kažu, da stvore zdravu konkurenciju. Tako se, na primer, dogodilo da su poslednju trodnevnu sednicu Gradske skupštine, koja je završena pre nekoliko dana, bespatno prenosile tri lokalne TV stanice, što je do sada bilo nezamislivo.

U leskovačkom nedeljniku Panorama osvanulo je nekoliko priloga u kojima se kritikuje aktuelni predsednik SO Živojin Stefanović, inače najuticajniji socijalista, predsednik te stranke od osnivanja u ovom kraju, kako sadašnji položaj koristi da zaposli najbliže saradnike, rođake i prijatelje. Nezadovoljan pisanjem pojedinih leskovačkih novina, Stefanovićje najavio na konferenciji za novinare podnošenje tužbe protiv Panorame, ali i Nataše Đorđević, glavne i odgovorne urednice tog nedeljnika.

– Naš Radio 016, prva privatna informativna kuća u Leskovcu, ove godine nije dobio ni dinar iz opštinske kase – kaže Jugoslav Tomić, vlasnik te stanice, uz naglasak da je mnogo neregularnosti u medijskoj sferi juga Srbije i Leskovca, što bi trebalo da bude što pre razrešeno.

O krajnje nepovoljnim uslovima rada novinara u Leskovcu otvoreno govori i Ljiljana Stojanović, novinarka Naše reči. – Kako se ponašaju vlasnici medija i da li smo zaštićeni, javnost gotovo ništa ne zna, a zna se da stanje nije dobro – veli Ljiljana Stojanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari