policija na protestu u Novom SaduFoto: Milan Maricic / ATAImages

Osnovnom tužilaštvu u Valjevu podneta je krivična prijava protiv 28 pripadnika policije zbog sumnje da su 14. avgusta u ovom gradu počinili krivično delo zlostavljanje i mučenje, saopštila je advokatica iz Valjeva Jana Aćimović Planojević.

Krivičnu prijavu podelo je 27 oštećenih, a među osumnjičenim nalazi se načelnik Policijske uprave u Valjevu, načelnik Odeljenja policije Policijske uprave u Valjevu, komandir Policijske ispostave u Odeljenju policije PU u Valjevu, kao i policijski službenici iz više policijskih uprava, prenosi Insajder.

„Krivična prijava je podneta zbog postojanja osnova sumnje da su osumnjičeni tokom svoje akcije 14. i 15. avgusta, nakon mirnog građanskog protesta koji je održan u Hajduk Veljkovoj ulici, prema oštećenima koji nisu pružali nikakav otpor, a većina oštećenih uopšte nije ni bila prisutna na pomenutom protestu, vršili zlostavljanje i mučenje, odnosno postupali na način kojim se oštećenima nanosi psihički i fizički bol i vređa njihovo ljudsko dostojanstvo, te da su osumnjičeni primenjujući silu (udaranje službenom palicom, šutiranje nogama, bacanje, pesničenje i dr.), pretnju i na drugi nedozvoljen način naneli veliki bol i teške patnje oštećenima s ciljem da se oštećeni, kao i drugi građani zastraše, kao i da se oštećeni nezakonito kazne“, navodi se u saopštenju.

Kako se dodaje, tužilaštvu u Valjevu su uz krivičnu prijavu dostavljeni i validni dokazi, kao i predlog da se identifikuju i ostali osumnjičeni policajci koji su takođe učestvovali u izvršenju krivičnih dela.

„Očekujemo da Osnovno javno tužilaštvo u Valjevu preduzme sve što mu zakon nalaže u ovakvoj situaciji, a mi kao punomoćnici oštećenih ćemo sa punom pažnjom pratiti svaku radnju ili eventualno nečinjenje tužilaštva i obaveštavati javnost o daljem toku postupka“, navodi se u saopštenju.

Podsetimo, posle protesta u Valjevu koji je održan 14. avgusta uveče, pojavilo se više snimaka koji pokazuju brutalno postupanje policije prema demonstrantima. Iz Policijske uprave u Valjevu su tada za Insajder naveli da je posle protesta privedeno 17 osoba, a da je u nemirima povređeno 19 policajaca. Iz Zdravstvenog centra Valjevo su naveli da je posle protesta pregledano 60 pacijenata, od kojih je četvoro upućeno na dalju dijagnostiku.

Od brojnih incidenata, posebno upečatljiv je bio snimak na kojem se vidi grupa policajaca koja brutalno tuče momka koji leži na zemlji. Kako je ranije za Insajder istakla advokatica Jana Aćimović Planojević, u pitanju je petnaestogodišnjak kojeg ona zastupa, tvrdeći da je bio izložen mučenju i zlostavljanju i pored toga što je digao ruke i rekao da je maloletan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari