Posvećeno Jeleni Lengold 1

Novi, 33. zbornik Savremena srpska proza posvećen je književnosti Jelene Lengold.

Pored autopoetičkog teksta autorke, njen književni portret u svojim esejima oblikuju književni kritičari Gojko Božović, Vladislava Gordić Petković i Slađana Ilić.

Dejan Vukićević je autor selektivne bibliografije Jelene Lengold.

Ovaj zbornik, posvećen književnosti Jelene Lengold, proistekao je iz radova pripremljenih za istoimene književne susrete koji se tradicionalno, već 37 godina, održavaju u Trsteniku.

Prošle godine književni susreti Savremena srpska proza nisu održani zbog pandemije koronavirusa.

„Uvek sam na umetnost gledala kao na čudo. Čudo u okviru tzv. objašnjivih prirodnih zakona. Ostaje samo pitanje da li je to čudo iskakanje iz zakona prirode, njihovo kršenje, ili je umetnost nešto što je već unapred uključeno kao mogućnost. Knjige nam, dakle, daju mnogo više slobode nego sve drugo na ovom svetu. Daju nam slobodu da ih razumemo, prihvatimo, doživimo, bukvalno kako god hoćemo. Priznaćete, to je baš prilično mnogo slobode, u ovom svetu koji ponajviše oskudeva u slobodi misli“, kaže, između ostalog, Jelena Lengold u autopoetičkom tekstu napisanom za ovaj zbornik.

U drugom delu zbornika objavljen je ciklus eseja i književno-kritičkih tekstova o najznačajnijim antologijama srpske pripovetke u rasponu od antologije Velibora Gligorića i četvorotomne antologije srpske pripovetke objavljene u Matici srpskoj i Srpskoj književnoj zadruzi 1960-ih godina, u okviru edicije Srpska književnost u sto knjiga, do integralne trotomne antologije srpske pripovetke XIX i XX veka Mihajla Pantića koja je objavljena 2005.

Zbornik Savremena srpska proza, odavno prepoznat kao jedna od najreferentnijih tačaka proučavanja savremene srpske proze, objavljuje Narodna biblioteka Jefimija iz Trstenika, a njegov urednik je Veroljub Vukašinović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari