Iračka, dominantno šiitska vlada premijera Nurija al-Malikija, počela je da primenjuje novi plan za odbranu Bagdada od napada džihadista koji se od prestonice nalaze na manje od 100 kilometara. Plan, između ostalog, precizira razmeštanje velikog broja vojnika i pripadnika snaga bezbednosti.

To je juče saopštio portparol ministarstva unutrašnjih poslova. Inače, vlada nije uspela da pruži adekvatan odgovor izazovu koji su pred nju bacili islamski ekstremisti, okupiravši za samo sedam dana velika prostranstva Iraka koja su naseljena sunitima.

U ruke organizacije Islamska država Iraka i Levanta (ISIS), koja zagovara stvaranje islamističke države na teritorijama nekoliko sadašnjih zemalja, pali su veliki gradovi Mosul, Tikrit, ali i policijske i vojne baze, pošto je iračke snage bezbednosti zahvatilo rasulo. Kako ocenjuje Asošiejted pres (AP), nova realnost na terenu donosi najveću pretnju stabilnosti Iraka otkako su se američke trupe 2011. povukle iz te zemlje, i gura Irak ka provaliji u kojoj će biti podeljena na sunitske, šiitske i kurdske zone. ISIS je u četvrtak saopštio da kreće na Bagdad, udružen sa pristalicama svgrnutog i ubijenog iračkog lidera Sadama Huseina, kao i sa drugim nezadovoljnim sunitima.

Oglašavajući svoju pobedu na sva zvona, militantni ekstremisti, bliski Al Kaidi, najavili su uvođenje šerijatskog zakona u Mosulu, drugom najvećem gradu Iraka, i na drugim zaposednutim teritorijama. Na severu Iraka, kurdske snage su iskoristile bezbednosni vakuum, pa su u etnički mešovitom gradu Kirkuku zauzele vazduhoplovnu bazu i druge vojne postaje koje je iračka armija napustila. Iz jedne velike iračke vazduhoplovne baze na sunitskoj teritoriji severno od Bagdada odletela su tri aviona puna evakuisanih Amerikanaca, rekli su zvaničnici SAD. Nemačka je zatražila od svojih građana da smesta napuste delove Iraka, uključujući Bagdad.

Predsednik SAD Barak Obama je rekao da će Iraku biti potrebna veća pomoć Amerike, ali nije precizirao kakva. Prema rečima visokih zvaničnika SAD koji žele da im se imena ne spominju, Vašington razmatra eventualnu upotrebu bespilotnih letelica nad Irakom. Savet bezbednosti UN se sastao povodom krize, što ukazuje na sve veću uzrujanost međunarodne javnosti zbog zapanjujućih uspeha ISIS. Irački premijer pokušao je da ubedi parlament da proglasi vanredno stanje, ali nije bilo kvoruma.

Okršaji u nekoliko oblasti su nastavljeni. U blizini Tikrita, vladine trupe i dalje drže ključnu naftnu rafineriju Beidži, kao i grad Samara, u kojem se nalazi jedno od važnijih šiitskih svetilišta, saznaje se iz iračkih obaveštajnih izvora. U Tikritu, rodnom gradu Sadama Huseina, pripadnici Islamske države Iraka i Levanta istakli su postere sa likom pokojnog diktatora, kao i njegovog zamenika Izata Ibrahima al-Durija, koji je 2003. pobegao pred američkom invazijom i nikada nije uhvaćen.

Glavne snage u Tikritu sada su pripadnici Al-Durijeve organizacije Armija Nakšabandi, kao i bivši članovi Sadamove Baas partije, rekao je jedan stanovnik ovog grada. Tu Informaciju potvrđuju i irački obaveštajci, kao i jedan poslanik parlamenta. Ovakav razvoj situacije mogao bi dovesti do pretvaranja sadašnje kampanje ekstremista za stvaranje islamističke enklave u širi sunitski ustanak i do podele zemlje po etničkim i verskim linijama.

AP ukazuje da će Bagdad sa svojom velikom šiitskom populacijom biti mnogo teži zalogaj nego teritorije koje su pale u ruke ekstremista. Oni za sada drže u rukama sunitske teritorije i bivša uporišta sunitskih pobunjenika, gde je narod već otuđen od Al-Malikijeve vlade, optužujući je za diskriminaciju i maltretiranje. Procenjuje se da će se ekstremisti suočiti u Bagdadu sa daleko snažnijim otporom nego na drugim mestima, i da taj otpor neće samo doći od vladinih trupa već i od šiitskih milicija.

U Bagdadu je bezbednost podignuta na viši nivo, a stotine mladića stoje u redu ispred regrutnog centra nakon što su vlasti zatražile od Iračana da pomognu u borbi sa pobunjenicima. Borci Islamske države Iraka i Levanta dočepale su se dva vojna skladišta sa 400.000 komada raznog oružja, a četvrtina tog arsenala već je poslata u Siriju, kažu irački obaveštajci.

MIP: Srbi da napuste Irak

Beograd /// Ministarstvo spoljnih poslova Srbije preporučilo je juče državljanima Srbije koji borave u Iraku da budu u stalnom kontaktu sa ambasadom Srbije u Bagdadu zbog pogoršane bezbednosne situacije u toj zemlji. Preporučuje se da svi građani koji mogu da napuste Irak to i učine nakon konsultacija sa Ambasadom Srbije u Bagdadu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari