Zatvorenik iz Gvantanama u Srbiji se oseća kao u zatvoru 1Foto: www.wikipedia.org

Srpske vlasti su prošlog jula prihvatile dvojicu zatvorenika iz Gvantanama, vest je podigla mnogo prašine, ali je, kao i mnoge druge, brzo zaboravljena.

Zaboravljeno se oseća i jedan od dvojice bivših „stanovnika“ ozloglašenog američkog zatvora, Mansur al-Dajfi, označen kao „borac nižeg ranga“.

Danas živi u Beogradu, u malom, oskudno nameštenom stanu, u programu resocijalizacije ima odobrenu malu mesečnu stipendiju, kao i plaćene časove srpskog jezika, piše američki NPR, prenosi B92.

Kako navode Al –Dajfi je u  intervjuu za američki medij, to što je slobodan posle 14 godina ne vredi mu mnogo.

„Kada su me doveli u Srbiju, moj život je postao gori. Uništili su moje snove. Ne zato što volim Gvantanamo, već mi je ovde prosto lošije. Osećam se kao da sam u novom zatvoru“, kaže on.

Novinar NPR podseća da su pregovori sa „državama prihvata“ bili prilično komplikovani za vladu SAD, kao i da pet od dvadesetak zatvorenika iz Gvantanama nije našlo novi dom uprkos ubrzanom procesu u poslednjim mesecima Obamine administracije.

Al-Dajfi jeste, iako je njegova želja bila da se vrati u rodni Jemen. Ipak, zbog nestabilnosti u toj zemlji, „povratak kući“ je nemoguć.

Kako kaže, nadao se odlasku barem u neku od arapskih zemalja. Engleski je naučio u Gvantanamu, ali na časovima srpskog nije daleko odmakao. Smatra da izgledi da nastavi sa obrazovanjem, da nađe posao, da obnovi društveni život nisu veliki jer ga prati stigma čoveka optuženog za terorizam.

Zato je i u Srbiji pokušao da nešto promeni štrajkujući glađu.

„Tražim da me prebace u drugu zemlju, gde mogu da započnem novi život. Želim da osnujem porodicu, da završim započeti fakultet i živim kao normalna osoba. To je sve što želim, ništa više. Moj san je običan. Jedina nada mi je da odem odavde, da odem negde gde mogu da računam na neku podršku, u bilo koju zemlju u kojoj bar nešto od svog života mogu da napravim“, rekao je on.

Novinar NPR navodi da je u Srbiji odmah morao da razgovara sa policijom kada je krenuo na intervju, a da je zatim razgovarao i sa državnim zvaničnicima, „sve do premijera“. Svi su mu rekli da se „Al Dajfi prilagođava životu u novoj sredini“.

Međutim, posle prvog intervjua, bivši zatvorenik iz „Gitma“ je nestao, da bi se kasnije pojavio u hotelu u kom je odseo novinar i rekao da su ga „nepoznata maskirana lica napala u stanu i rekli mu da ako želi da ostane, mora da prestane da laže i igra razne igrice“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari