Uporedo sa preporodom ekonomije u Zapadnoj Evropi, oživljavaju i poslovne aktivnosti u Centralnoj i Istočnoj Evropi, a uočavaju se i prvi pokazatelji oporavka širom regiona. Ovo su samo neki od zaključaka analitičara Odeljenja za strateške analize CIE UniCredit grupe koji su istraživali kretanja u bankarskom sektoru regiona Centralne i Istočne Evrope.

Rezultati istraživanja ukazuju na to da je realno očekivati da korporativni sektor bude glavni pokretač kreditne aktivnosti. Činjenica je, takođe, da se od sredine 2013. godine beleži umereni rast kreditiranja, dok je rast depozita i dalje na stabilnom nivou, što ukazuje na postepen zaokret ka novom bankarskom modelu. Uprkos izazovima, bankarski sektor u CIE beleži zadovoljavajući nivo profitabilnosti, dok je povraćaj na kapital više nego dvostruko veći u odnosu na isti parametar u Zapadnoj Evropi.

Komentarišući rast industrijske aktivnosti, koji bi trebalo da se nastavi i u 2014, Đani Franko Papa, direktor Divizije za CIE UniCredit grupe, kaže da je to svakako najpozitivniji trend koji je karakterisao region Centralne i Istočne Evrope tokom 2013. On ukazuje i na to da ekonomski oporavak u Zapadnoj Evropi stimulišu rast industrijske proizvodnje u CIE, mada su i dalje uočljive razlike od zemlje do zemlje. Od početka 2013. industrijska proizvodnja je u većini zemalja zabeležila rast iznad pet odsto na godišnjem nivou, a analitičari očekuju nastavak tog trenda uz pretpostavku da će se rast izvoza u Nemačkoj nastaviti i u 2014, kao i da će i ostali delovi Ekonomske i monetarne unije (EMU) zabeležiti oporavak. Procenjuje se da će prosečni bruto domaći proizvod na nivou regiona, u 2014. godini, zabeležiti rast od dva odsto, a u 2015. skok za 2,5 odsto. To bi značilo više stope rasta nego u EMU, gde bi BDP trebalo da poraste za 1,5 odsto (u 2014), odnosno za 1,8 odsto (u 2015. godini).

– Kad je reč o odnosu kredita i depozita, naša očekivanja su da će doći do postepenog poboljšanja privredne aktivnosti u regionu, što bi trebalo da bude praćeno ubrzanim rastom kreditiranja. Na oporavak će najviše uticati korporativni sektor. Treba takođe naglasiti da rast depozita ostaje na takvom nivou da može da pruži podršku postepenom zaokretu bankarskog sektora u CIE ka novom poslovnom modelu koji karakteriše održivija struktura finansiranja – komentariše Đani Franko Papa.

Prema oceni analitičara Karmeline Karlučo, bankarski sektor u CIE je, uprkos izazovima, i dalje profitabilan, a nivo profitabilnosti znatno je iznad onog u većini zemalja Zapadne Evrope.

– U 2013. godini prognozirani prosečan obrt sredstava za CIE banke u CIE iznosio je 1,5 odsto i kretao se u rasponu od dva odsto u Turskoj do minus 2,1 odsto u Sloveniji. S druge strane, prognozirani obrt sredstava nemačkih banaka iznosio je u proseku 0,3 odsto, a u državama B(R)IIC kretao se od 2,5 odsto do 0,9 odsto. Pored ostalih poslovnih izazova, nesigurnost kretanja kvaliteta imovine i rast broja, odnosno obima međunarodnih i lokalnih propisa, stavljaju znak pitanja na naš scenario. Ipak, očekuje se da će se racio rizičnih plasmana u CIE ove godine poboljšati – konstatuje Karmelina Karlučo.

Zdraviji odnos kredita i depozita

– Nakon trenda kreditnog rasta od 113 odsto, zabeleženog u regionu CIE u periodu od 2005. do 2008. godine, kreditiranje registrovano od 2008. do 2013. beleži skromniji rast od 20 odsto (uz stabilan devizni kurs), dok su ukupni depoziti povećani za 34 odsto. I u tom segmentu je, dakle, zabeležen skromniji rast nego u prethodnih pet godina kada je evidentiran rast od 55 odsto. Kao posledica takvih kretanja poboljšan je racio i kredita i depozita koji je sa 114 odsto, koliko je iznosio na vrhuncu globalne finansijske krize, u 2013. pao na 102 odsto, što odslikava znatno zdraviji odnos ovih parametara – tvrdi Đani Franko Papa, direktor Divizije za CIE UniCredit grupe.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari