Ambasade SAD u Beogradu i Prištini su veoma aktivne 1Foto: EPA-EFE/ MICHAEL REYNOLDS

Rešavanje spora između Srbije i Kosova ostaje važan prioritet za Sjedinjene Države – izjavio je juče ambasador Filip Riker, koji u američkom ministarstvu spoljnih poslova rukovodi Biroom za evropske i evroazijske poslove.

Riker boravi u Briselu, posle ovonedeljnih poseta američkog državnog sekretara Majka Pompea Londonu i Kopenhagenu.

Sjedinjene Države pozdravljaju napore na rešavanju kosovskog spora, rekao je Riker odgovarajući na pitanje o mogućim različitim pristupima SAD i Evropske unije, na telefonskoj konferenciji organizovanoj za evropske novinare, na koju je bio pozvan i list Danas.

Riker je podsetio da je Ričard Grenel, specijalni izvestilac predsednika SAD za pregovore Beograda i Prištine, „radio na ekonomiji, da se poboljša život ljudi na Kosovu i u Srbiji“, što bi vodilo stabilnosti i sigurnosti u regionu.

Podsetimo, „Grenelov“ sastanak sa predstavnicima Beograda i Prištine planiran za kraj juna u Beloj kući je otkazan, pošto je sud pod ingerencijom EU uoči tog sastanka objavio optužnicu protiv kosovskog predsednika Hašima Tačija, što je u javnosti tumačeno kao evropsko podrivanje američkih planova.

Riker je najavio da će se danas u Briselu sastati sa specijalnim predstavnikom EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom, za kojeg je kazao da mu je „dobar prijatelj i kolega“. Američki diplomata je zaključio da ambasade njegove zemlje u Beogradu i Prištini „ostaju veoma aktivne u radu sa vladama Srbije i Kosova“.

Prioritet evropske turneje Majka Pompea, kako je pokazala i jučerašnja Rikerova konferencija, jesu aktuelni odnosi Sjedinjenih Država i NR Kine, kao i stavova EU s tim u vezi. Riker je ponovio američku „zabrinutost zbog kineskih aktivnosti“, nazivajući Peking „pretnjom demokratskim vrednostima i međunarodnom pravu“.

Tokom kratke posete Danskoj Majk Pompeo je prekjuče pozdravio ponovno otvaranje američkog konzulata u poluautonomnoj danskoj teritoriji Grenlandu i najavio novi sporazum o saradnji sa Farskim ostrvima, drugoj danskoj teritoriji u severnom Atlantiku, koji će uključiti održivo ribarstvo i pojačane trgovinske odnose.

„Novi je dan za SAD na Grenlandu“, rekao je Pompeo novinarima na zajedničkoj konferenciji za novinare sa danskim ministrom spoljnih poslova Jepe Kofodom, prenele su agencije.

Američki konzulat u Nuku ponovo je otvoren u junu posle pauze od više decenija u potezu koji je privukao pažnju zbog prošlogodišnjeg pokazanog interesa predsednika SAD Donalda Trampa za kupovinu Grenlanda.

Kofod je rekao da ideja o američkoj kupovini Grenlanda, koju su odbacili i ismejali zvaničnici iz Danske i sa Grenlanda, nije pominjana u razgovorima.

„O tome se razgovaralo prošle godine, nije bilo na dnevnom redu“, rekao je on.

U razgovoru sa danskom premijerkom Mete Fredriksen kao i vođama Grenlanda i Farskih ostrva Pompeo je rekao da je naglasio značaj energetske nezavisnosti posebno od Rusije.

Trampova administracija čvrsto je protiv gasovoda Severni tok dva koji ide po dnu Baltičkog mora od Rusije do Nemačke i prošle nedelje je upozorila kompanije uključene u projekt da će biti pod američkim sankcijama ako ne obustave rad na tome.

Danska ekološka agencija, koja je kočila izgradnju poslednjeg dela tog gasovoda, prekinula je protivljenje u oktobru što je podstaklo SAD da pojača delovanje da zaustave izgradnju.

SAD i istočnoeveropske zemlje protive se gasovodu od 1.200 kilometara zato što će, kako kažu, povećati energetsku zavisnost zapada Evrope od Rusije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari