Da li je pred izbore moguće da opozicija napravi referendumsku atmosferu? 1Foto: BETAPHOTO/ EMIL VAS/EV

Dobro bi bilo da opozicija pred izbore stvori referendumsku atmosferu, ali ovde nije problem samo režim predsednika SNS,nego sistem koji je stvarna i fiktivna opozicija prethodno stvorila.

Opozicioni birači očekuju da se opozicija konačno dogovori i krene u frontovsku bitku, da prestane da se međusobno trebi i da čeka fer izborne uslove koje neće dobiti, kažu sagovornici Danasa Sociološkinja Vesna Pešić i socilog Jovo Bakić.

Oni su komentarisali izjavu potpredsednika Narodne strane Zdravka Ponoša da je moguće pobediti Aleksandra Vučića na predstoječim predsedničkim izborima tako što bi se napravila referendumska atmosfera – za ili protiv.

Ponoš je u intervjuu portalu nova.rs odgovarajući na pitanje kako i sa kim vidi moguću saradnju pred izbore naveo da se Narodna stranka zalaže za po jednu listu prave opozicije na svim nivoima.

„Ako bude uslova za izbore, treba da stvorimo referendumsku atmosferu – s jedne strane oni koji hoće da menjaju Srbiju na bolje, a s druge strane ovaj režim i njegovi trabanti. Jasan binarni izbor i na beogradskim i na republičkim i na predsedničkim izborima. To je najbolji scenario i Narodna stranka je spremna da podmetne leđa za tu varijantu. Ali ne zavisi samo od nas da li će biti ta varijanta“, rekao je Ponoš.

Sociološkinja Vesna Pešić za Danas kaže da se slaže sa Ponoševom izjavom ali postavlja nekoliko pitanja.

– Da li je ta jedna opoziciona strana sela za sto da se dogovori o toj referendumskoj atmosferi? Da li je održan neki sastanak na tu temu? Jesu li se definisali ko je na toj stranu? Jesu li bilo šta dogovorili ili bar počeli o tome da razgovaraju? Opozicioni birači očekuju to od njih. Očekuju dogovor oko zajedničke liste na parlamentarnim i beogradskim izborima i zajedničkog predsedničkog kandidata. Definište to i krenite u frontovsku bitku i krenite po Srbiji. Prestanite da se trebite na lažnu i pravu opoziciju, nego definišite ko je ta opozicija koja sedi i dogovara se oko referendumske podele koju je Ponoš pomenuo – ukazuje Pešić.

Prema njenim rečima, opozicija pravi grešku jer čeka na da joj posrednici iz EU Tanja Fajon i Vladimir Bilčik izdejstvuju fer izborne uslove.

– Ukoliko oni i izađu sa tim dokumentom treba proveriti da li Vučić to prihvata. Ako kaže i da prihvata, sva iskustva pokazuju da se to neće zaista dogoditi. Opozicija je zakucala sebe u čekanju na izborne uslove koje neće dobiti, jer Vučić neće prihvatiti bilo šta. Dakle, izborne uslove treba skinuti s dnevnog reda i početi dogovore oko programa i platforme. Nema više čekanja, jer je poslednji momenat. U drugim evropskim zemljama u kojima su izbori sledeće godine, kampanja već traje – navodi se Pešić.

Kako dodaje, ne treba ni pretiti ponovnim bojkotom jer se tako ne mogu motivisati birači.

Sociolog Jovo Bakić upitan da li je realno napraviti referendumsku atmosferu kaže da bi to bilo dobro uraditi, ali tu postoji još problema.

– Ne zna se ovde ko je opozicija, pa sam sumnjičav. Dobro bi bilo da se stvori, ali trebalo bi da smo svesni da ovde nije problem samo režim predsednika SNS-a, nego i sistem koji su mnogi od opoziconara, stvarnih ili fiktivnih, prethodno napravili, pa stoga ne uživaju poverenje građanstva, a predsednik SNS-a iskoristio za sopstvene potrebe – ukazuje Bakić.

Kako dodaje, osim toga, periferijski položaj u svetskom kapitalističkom sistemu sa specifičnim crtama, poput raširene korupcije i zavisnosti kako od velikih sila tako od krupnog kapitala, nije lako promeniti, nezavisno od ličnosti na vlasti.

“No, moguće je mafiju izbaciti iz državnih struktura, a za to je neophodna, iako ne i dovoljna, pobeda na izborima. Bez spremnosti na teške i opasne ulične borbe posle izbora, nema pobede nad ovim režimom, jer mafija dobrovoljno neće otići s vlasti”, zaključuje Bakić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari