Ivica DacicFoto: BETAPHOTO/MILAN OBRADOVIC

Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da će situacija sa srpskim teniserom Novakom Đokovićem, koji se već nekoliko dana nalazi u karantinu u Australiji, „ostaviti posledice na odnose te dve zemlje“.

Dačić je za Radio-televiziju Srbije rekao da je teško da će Australija prihvatiti bilo koje argumente države Srbije kada je reč o slučaju Novaka Đokovića.

„To nije nikakav specijalan i specifičan slučaj, ovde je reč o politizaciji pitanja jer na stotine ljudi dobija razna izuzeća i mi političari smo bili na raznim odlučivanjima svuda po svetu… Ako mogu drugi teniseri da dolaze, zašto se neko tako ponaša prema Novaku Đokoviću“, kazao je Dačić.

Prema njegovim rečima, to što se dešava će „ostaviti posledice po odnose države Srbije i države Australije“.

„Naši odnosi nisu mnogo razvijeni jer smo udaljeni, to je zemlja koja sebe smatra izuzetno posebnom i specifičnom, oni to uvek govore. Kad smo tražili ukidanje viza, oni su rekli da i engleska kraljica mora da ima vizu da bi došla u zemlju kojoj je kraljica. Novak ništa nije kriv, Novak je došao posle njihovog odobrenja da dođe. Ovakvo ponašanje je sramno ponašanje i to treba staviti do znanja Australiji“, istakao je on.

Dačić je rekao i da Đoković ima diplomatski pasoš Srbije i ocenio da je slučaj zadržavanja „neuobičajen, sraman i drzak“.

Đoković je u sredu doputovao u Melburn pošto je dobio medicinsko izuzeće za učešće na prvom grend slemu sezone iako nije vakcinisan protiv korona virusa, ali mu nije dozvoljen ulazak u Australiju pošto mu je odbijena viza. Od tada se nalazi u hotelskom karantinu.

Đoković je trebalo da bude deportovan, ali se to neće desiti do ponedeljka, pošto je prvi teniser sveta uložio žalbu na odbijanje vize.

Australijan open počinje 17. januara, a Đoković je devetostruki šampion tog turnira.

Dačić: Ne može se očekivati veliko interesovanje za referendum

Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić ocenio je danas da se ne može očekivati veliko interesovanje za referendum o ustavnim promenama u oblasti pravosuđa, jer, kako je rekao, „to očigledno nisu teme koje pobuđuju veliko interesovanje, iako su od velikog interesa“.

„I u svim zemljama u svetu gde postoje te tradicije referenduma ili narodnih inicijativa nikad se i ne očekuje neki veliki i masovan izlazak“, rekao je Dačić za Radio-televiziju Srbije.

On je ocenio da bi bilo „teško objasniti Evropskoj uniji zašto ne želimo nezavisno pravosuđe“, ukoliko taj referendum ne prođe.

Naglasio je da bi lokalni i vanredni parlamentarni izbori, kako je rekao, ukoliko do njih dođe, trebalo da se raspišu 45 dana pre samih izbora.

„To znači da pre toga treba da se raspusti Skupština, a već početkom marta bi trebalo da se raspišu izbori za predsednika Republike da bi svi ti izbori bili 3. aprila“, kazao je Dačić.

Referendum o ustavnim promenama u oblasti pravosuđa zakazan je za nedelju, 16. januar 2022. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari