Foto: EPA/SARAH YENESELMarko Đurić, ministar spoljnih poslova Srbije, objavio je na društvenim mrežama pozivnicu i da je Aleksandar Vučić, bio pozvan na večernji prijem koji je Donald Tramp, američki predsednik, priredio u Njujorku povodom jubilarnog zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, kao i razlog zašto nije otišao.
Marko Đurić je ovom objavom odgovorio na navode Borka Stefanovića, nekadašnjeg diplomate, sada poslanika i zamenika predsednika Stranke sloboda i pravda.
U Đurićevoj objavi uz fotografiju pozivnica piše:
„Predsednik Vučić jeste bio pozvan na večernji prijem kod predsednika Trampa za šefove država i vlada, zvanično, i to još 2. septembra. Nije bio u prilici da prisustvuje zbog bilateralnih sastanaka u isto vreme. Inače, naš je uz ministra Lavrova jedini evropski lider koji je imao pun bilateralni sastanak sa državnim sekretarom SAD Markom Rubiom. Dakle, ne priliku za selfi na hodniku – kao zvaničnici nekih drugih zemalja i teritorija.
Predsednik i naša delegacija su u okvirima jednog od najboljih učešća naše zemlje na nedelji ikada ostvarili desetine sastanaka, sporazuma, promotivnih događaja u organizaciji naše Misije itd.
Pomalo mi je i žao što moram da demaskiram neistine koje na zlurad i neprofesionalan način u javnost plasira Borko Stefanović, zato što smatram da je on u dužem vremenskom periodu nama politički veoma koristan čovek – hodajuća antireklama za bilo kakvu opoziciju. Uzgred, jedino mesto na kome on može da vidi i Rubija i Trampa i Lavrova i Putina su tuđe fotografije (najčešće predsednika Vučića sa sastanaka sa ovim liderima).“
Председник Вучић јесте био позван на вечерњи пријем код председника Трампа за шефове држава и влада, званично, и то још 2. септембра. Није био у прилици да присуствује због билатералних састанака у исто време. Иначе, наш @predsednikrs је уз министра Лаврова једини европски лидер… pic.twitter.com/KRj3qTxNea
— Марко Ђурић (@markodjuric) September 26, 2025
Nekoliko sati pre Vučićeve objave, Stefanović je objavio svoj zaključak da kod Trampa nisu bili pozvani samo Aleksandar Lukašenko, Vladimir Putin i Aleksandar Vučić, i da je Vučićeva „ćaci diplomatija“ neslvana epizoda i da je Srbija završila u društvu Avganistana, Irana, Venecuele i Belorusije.
„Na tradicionalnu večeru američkog predsednika u Ujedinjenim nacijama su bili pozvani svi visoki gosti iz Evrope – osim Putina i Lukašenka. I Aleksandra Vučića.Tako se na jednom mestu našao gotovo čitav svet, boreći se za svoje interese, osim Srbije.Jedino je baksuz u ulozi odlazećeg predsednika Srbije za to vreme jeo sendviče u hodniku, pokazujući slikovito kako izgleda kad jedan autokrata i lider kriminalne strukture jede budućnost Srbije.
Presednik Tramp je odbio da ga vidi, čime je nastavljena tradicija debakla sa Floride, američki ministar finansija je izbegao da ga vidi, a jedino što je “uspeo” je da ne snizi visoke američke carine na našu robu i da ne produži izuzeće za američke sankcije NIS-u.
Neslavna epizoda ćaci diplomatije u Njujorku se završava nervoznim Vučićem koji nije privlačan za sastanak bilo kome od značaja za Srbiju.
Biti u društvu Venecuele, Avganistana, Irana i Belorusije, usamljen, van svih tokova zaštite naših interesa, znači završiti na pustom ostrvu na koje Vučić želi da nas trajno nasuče.
Odvojiti Srbiju od svoje evropske budućnosti, najveći je san diktatora i njegove klike koja bi tako mogla nesmetano da pljačka, prebija i huška ljude na rat. No, naprednjaci će u tom naumu biti uspešni tačno onoliko koliko im je bila uspešna ova njujorška ekskurzija – dakle, nikako.
Na tradicionalnu večeru američkog predsednika u Ujedinjenim nacijama su bili pozvani svi visoki gosti iz Evrope – osim Putina i Lukašenka. I Aleksandra Vučića.Tako se na jednom mestu našao gotovo čitav svet, boreći se za svoje interese, osim Srbije.Jedino je baksuz u ulozi… https://t.co/WDPtP0Y8e1
— Borko Stefanović (@BorkoStef) September 26, 2025
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


