Promena izbornog sistema u Vojvodini uvertira je za rekonstrukciju Pokrajinske vlade, nakon čega slede vanredni izbori za Skupštinu APV. Prvo će se obaviti rekonstrukcija, jer je Srpska napredna stranka procenila da pokrajinski izbori ne bi bili dobri za državu u ovom trenutku.
U toj rekonstruisanoj vladi neće biti mesta za Demokratsku stranku – najavio je u intervjuu za Danas Goran Knežević, potpredsednik SNS i jedan od funkcionera te stranke koji će preuzeti neku od ključnih funkcija u budućoj vlasti u Vojvodini.
„SNS je trajno opredeljena za prevremene pokrajinske izbore. Zato smo tražili i dobili promenu izbornog sistema za Skupštinu AP Vojvodine. S obzirom na to da smo procenili da novi izbori u ovom momentu ne bi bili dobro rešenje za državu, i to zbog više razloga, rekonstrukcija Pokrajinske vlade će biti međukorak do prevremenih izbora, koji su neminovni“, rekao nam je Knežević.
Zbog čega ovo radite?
– DS je potpuno izgubila legitimitet u Vojvodini, jer su u poslednjih godinu i po dana katastrofalno gubili sve izbore.
Vlast se bira na četiri godine, a građani su 2012. glasali kako su glasali. U uređenim društvima, volja građana se ne proverava na godinu dana…
– Da demokrate imaju obraza i političke odgovornosti, sklonili bi se sami sa te pozicije i ne bi čekali da ih neko drugi razreši. Očigledno je da pokrajinski premijer Bojan Pajtić ne radi dobro svoj posao. Moje mišljenje možda nije relevantno, ali jeste mišljenje građana Vojvodine, koji su DS-u na prethodnim izborima, 16. marta, dali ispod šest odsto podrške.
Da li se pripremate za neku funkciju u pokrajinskoj vlasti? Spekuliše se da je to razlog što niste preuzeli nijednu funkciju prilikom formiranja republičke vlade.
– U SNS to regulišemo na najdemokratskiji način, tako što na stranačkim organima donosimo odluke. Nakon promene izbornog sistema za vojvođanski parlament, sledi drugi korak, a to je rekonstrukcija Vlade Vojvodine i onda ćemo razgovarati o kadrovskim rešenjima.
Za koju funkciju se vi kandidujete?
– To vam sada ne mogu reći.
Zašto?
– Još je rano.
Kako ocenjujete izjavu lidera LSV Nenada Čanka da bi sa vama mogao da sarađuje u vlasti u Vojvodini, dok sa Igorom Mirovićem, recimo, ne bi mogao, zbog njegove radikalske prošlosti?
– Kao što nisam komentarisao stavove DS tako neću ni LSV. Mi u SNS na stranačkim organima donosimo sve odluke.
Da li ćete sarađivati sa LSV i šta mislite o toj stranci?
– Dajte da pre svega vidimo ono što nas spaja, a ne ono što nas razdvaja. Tokom rekonstrukcije vojvođanske vlade, naravno, dogovaraćemo se o onome što je u najboljem interesu građana.
Ta rekonstrukcija bi potpuno isključila DS?
– DS je pokazala svoje, imala je priliku da skoro 15 godina upravlja javnim poslovima u Vojvodini. Očigledno da nisu uspeli, o čemu su građani dali svoj sud.
Kako ćete naći zajednički jezik sa SRS u vojvođanskom parlamentu?
– Još je o tome rano razgovarati. Međutim, ja sam uveren da ćemo naći zajednički jezik sa njima, i sa svima koji žele promene u Vojvodini. Želimo da promenimo stvar sa mrtve tačke.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


