Premijeri Srbije i Kosova Ivica Dačić i Hašim Tači trebalo bi danas po podne u Briselu, zajedno s visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton, da počnu pregovore o primeni Sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, koji su parafirali 19. aprila. Dva sastanka radnih grupa za primenu Sporazuma nisu dala očekivane rezultate.


Iako u sedištu EU juče nije bilo potvrde, u diplomatskim izvorima spekuliše se da bi ova runda pregovora mogla da se nastavi i u sredu, ukoliko se danas ne postigne i dogovor o telekomunikacijama.

Nezvanično se najavljuje da ovo neće biti poslednji susret Dačića i Tačija u ovoj fazi dijaloga. Prema nezvaničnim saznanjima Danasa, Briselu je u ovom trenutku najbitnije da se dvojica premijera dogovore oko bezbednosnog i jedinstvenog pravosudnog sistema na KiM, dok bi pitanje održavanja lokalnih kosovskih izbora na severu moglo da se ostavi i za kasnije.

Uoči današnjih briselskih pregovora, prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić juče je u Beogradu primio političke predstavnike Srba sa severa KiM. Posle dvosatnog sastanka, načelnik Kosovskomitrovačkog okruga Radenko Nedeljković je izjavio da se najmanje razgovaralo o Sporazumu i njegovoj primeni. On je rekao da će o tome biti reči tek kada se Dačić vrati iz Brisela i ocenio da kosovski Srbi ne mogu da zaustave sprovođenje Sporazuma. Jedna od tema jučerašnjeg razgovora bila je i pokušaj da se deblokira rad Kancelarije za KiM, jer Srbi sa severa traže da se Aleksandar Vulin vrati na čelo tog tela Vlade Srbije.

– U Beogradu govore samo o primeni Sporazuma s Prištinom, ali ćute da Bundestag pre svega traži odgovore na pitanja ko je odgovoran za paljenje Ambasade Nemačke u Srbiji i smrt dvojice nemačkih vojnika na severu KiM 2011, kao i zaštitu nemačkih investicija u Srbiji. Berlin prema Prištini ima drugu agendu, u kojoj su mu pored primene briselskog sporazuma važni kosovska ekonomija i izgradnja suverene kosovske države – kaže za Danas politički analitičar Dušan Janjić.

Protest SRS

Uz jako policijsko obezbeđenje, nekoliko stotina pristalica SRS protestovalo je juče u podne, ispred Predsedništva Srbije, zbog posete šefa nemačke diplomatije Gvida Vestervelea, koga je predsednik Republike Tomislav Nikolić primio juče rano ujutru. Oni su zapalili zastave Eu i Kosova. Nemanja Šarović, zamenik predsednika SRS, izjavio je za Danas da je „Vestervele došao u Beograd da obezbedi sprovođenje kapitulacija prihvaćene u Briselu“. Šarović kaže da je „ne samo nacionalno, duhovno, nego i ekonomski loše prihvatati ucene, jer samo rudno bogatstvo na KiM vredi više od 500 milijardi evra, a svega 200 milijardi u ostatku Srbije“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari