Sekulić: Nije se slavio Proboj Solunskog fronta, praznik iskorišćen za promociju Vučića i Dodika 1Zoran Sekulić, direktor i glavni i odgovorni urednik Novinske agencije FoNet Foto: Medija centar

Glavni urednik FoNeta Zoran Sekulić, govoreći za N1, istakao je da smatra da je dan kada je probijen Solunski front značajan datum i da bi Srbija trebalo da ga slavi, ali da zakonom bude ustanovljen kao praznik i da se obeležava sa saveznicima.

Međutim, kako je rekao, juče nismo videli proslavu proboja Solunskog fronta, već je sve iskorišćeno za ličnu političku i predizbornu promocija Aleksandra Vučića i Milorada Dodika, ali i promociju koncepta Srpskog sveta.

„Iskorišćeno je kao povod da se instant ustanovi praznik bez promene zakona, da mu se da višeznačno ime i da se to iskoristi za ličnu političku promociju Vučića i Dodika, pa i predizbornu promociju, a i da se promoviše jedan koncept koji izaziva kontroverze, a to je koncept srpskog sveta, za koji do juče nismo bili načisto šta bi mogao da podrazumeva, a onda je izazvao dodatnu zabrinutost u regionu. Pozvao bih se na dve rečenice, jednu Dodikovu – ovaj vek će biti vek ujedinjenja i jedinstva i drugu Vučićevu – Srbija ima plan za budućnost. Između redova, reklo bi se da je to nešto nalik ruskom svetu“, navodi Sekulić za N1.

Dodik se takvim izjavama igra vatrom, one su, visokog su rizika, kontraproduktivne i za Srbiju, smatra Sekulić.

“Srbiju potencijalno uvlače u model koji ne može da bude ostvaren bez velikog ratnog sukoba. Ne znam da li Dodiku neko suflira, ali siguran sam da postoji neka koordinacija. To pozivanje na srpsko jedinstvo je jedna dubiozna poruka. Postavlja se pitanje da li na jedinstvo Srba u Srbiji, regionu ili svetu. Jedinstvo oko čega? To pozivanje na jedinstvo je prilično rizično ako se ne kaže šta se pod njim podrazumeva“, kaže Sekulić.

Manifestacija proslave jučerašnjeg praznika, vizuelno podseća na otkrivanje spomenika Stefanu Nemanji, kaže Sekulić dodajući da upravo taj spomenik  postaje mesto državnog okupljanja.

„Što bih indirektno doveo u vezu sa nagoveštajem da bi Beograd mogao da dobije novi simbol. To je poigravanje sa identitetom ovog grada i na to treba obratiti pažnju“, naglašava.

Hoće li biti dogovora o izbornim uslovima?

Kada je u pitanju međustranački dijalog u vezi sa izbornim uslovima, Sekulić u razgovoru za N1 kaže da nema iluzije, ako i da misli da ih nemaju ni sami akteri dijaloga.

„Kada se pojavio paralelni kolosek, odnosno da se o izbornim uslovima po jednom kolosek razgovara sa predstavnicima Evropskog parlamenta, koji čak nisu ni posrednici nego oni koji omogućavaju dijalog, a sa druge strane sa strankama koje ne žele evropske predstavnike, bilo mi je jasno da od toga nema ništa. Sve i da je postojala politička volja za sitne korekcije, dogovor po dva koloseka ne daje rezultate. Očekaivanja ove druge grupe sa evroparlamentarcima bila su prevelika, oni sad kažu da nisu, ali se u početku mislilo da će Evropa uticati na vlast da napravi ozbiljne ustupke, pa se očekivalo od njih da daju neke konkretna rešenja, a pošto oni nisu posrednici dali su opisni dokument. Imamo sada tri opoziciona bloka, svaki ima svoj dokument. Jedino je blok oko SSP obznanio šta to traži“, rekao je urednik FoNeta.

O najavi Narodne stranke da će izaći na lokalne izbore u Negotinu, Sekulić kaže da je to legitimno pravo svakog aktera da donese odluku. Ipak, podseća da su odnosi između SSP-a i stranaka okupljenih oko te stranke i Narodne stranke narušeni onda kada je Narodna istakla da neće da ima ikakve veze sa onim grupacije koje su se dogovorile da će bojkotovati izbore, a onda ipak izašle na njih. To se tada odnosilo na PSG, kaže Sekulić, ističući da je “taj tvrdi i rigidni stav politički legitiman“. Sekulić primećuje iskakanje od takvog stava, te smatra da Narodna stranka izlaskom na izbore u Negotinu “gubi argument da nekome nabija na nos kako je odlučio da se pridruži bloku“.

Sekulić smatra i da problem opozicije „nije samo liderske prirode i sujete“.

„Mislim da je opozicija programski vrlo heterogena, da se ne zalažu za iste stvari, da ih ujedinjuje kritički odnos prema vlasti i Vučiću, ali da ne može među njima da se napravi sinergija kao što se napravila 5. oktobra. DOS je bio sastavljen od različitih stranaka, ali ih je povezivala sinergija koja je pokrenula ogroman broj ljudi. Ove te sinergije nema, vlast se prilično potrudila da unese razdor među njih. Izborni rezultat ne mora da bude lošiji ako budu išli u više kolona. Ali mislim da bi bilo dobro da ako izađu na predsedničke izbore imaju jednog kandidata“, rekao je Sekulić u razgovoru na N1.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari