Vučić sa Putinom u Moskvi: Bez konkretnog dogovora o gasu, ali sa političkom porukom Zapadu 1Foto: EPA-EFE/ALEXEY NIKOLSKIY / HOST PHOTO AGENCY RIA NOVOSTI / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić se tokom svoje posete Moskvi povodom obeležavanja Dana pobede susreo i sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, a tokom sastanka o novom dugoročnom ugovoru za isporuku ruskog gasa Srbiji, tema razgovora bile su i sankcije prema NIS-u i akcije koje Beograd preduzima kako bi se sačuvalo poslovanje te kompanije.

Vučić je nakon sastanka saopštio do koje mere je Srbija i dalje zavisna od ruskog gasa, govorilo se i o situaciji na Kosovu, a predsednik je iskoristio priliku i da se osvrne na kritike koje će mu zbog ovog poteza biti upućene od strane EU.

Pre samog odlaska, iz Brisela je pristigao niz upozorenja i oštrih kritika upućenih onima koji su saopštili da će prisustvovati vojnoj paradi u Moskvi na dan obeležavanja Dana pobede 9. maja.

Kako je usklađivanje spoljne politike sa Unijom jedan od njenih glavnih kriterijuma za članstvo, poruka Brisela upućena predsedniku Vučiću, kao predsedniku zemlje koja se nalazi u status kandidata za članstvo, potpuno je objašnjiva.

Predsednik Vučić je i uoči samog susreta govorio da sastanak sa Putinom o snabdevanju gasom predstavlja njegov glavni cilj odlaska u Moskvu, postavljajući tako ekonomske interese Srbije u prvi plan i čineći ovu posetu, makar za javnost, prividno više interesnom nego prijateljskom.

Međutim, kontekst posete u kom Vučić posećuje zemlju koju je međunarodna zajednica ocenila kao agresora, jasno šalje političku poruku, kako domaćoj tako i stranoj javnosti.

S jedne strane, svog glasačkom telu prikazuje sebe kao snažnog lidera, branioca suvereniteta i nacionalnih interesa u trenutku kada zamlju potresa politička kriza.

S druge strane, svojim “zapadnim prijateljima” otvoreno daje neoboriv izgovor za odstupanje od evropskih vrednosti, na koje Evropa, ako se barem bude vodila svojim dosadašnjim ponašanjem, neće oštro reagovati.

Bivši diplomata Duško Lopandić kaže za Danas da treba odvojiti potrebu rešavanja vitalnih ekonomskih pitanja Srbije sa Rusijom, od kontroverznog i štetnog prisustva predsednika Srbije na paradi u Moskvi u trenutku kada “Rusija kao agresor otima petinu teritorije svome susedu, uništavajući sela i gradove i živote miliona ljudi i preteći nuklearnim oružjem Evropi”.

Vučić sa Putinom u Moskvi: Bez konkretnog dogovora o gasu, ali sa političkom porukom Zapadu 2
foto FoNet Milica Vučković

– To je ulagivački i sraman čin političara koji je izgubio legitimitet u zemlji pa to pokušava da nadoknadi slikanjem sa svetskim moćnicima ne bi li uz njihovu pomoć obezbedio još koji dan svoje vladavine – kaže Lopandić.

On podseća na Izveštaj FSB-a o navodnom korišćenju zvučnog oružija protiv mirnih demostranata na protestu 15. marta u Beogradu, čime je predsednik, prema rečima našeg sagovornika, “umešao ruske službe da mu pomognu u unutrašnjm pitanju” , te je ova poseta bila i način da vrati deo ko zna kolikog ukupno duga za tu uslugu.

Branka Latinović, bivša ambasadorka, kaže za Danas da se ono što je rečeno na samamom početku razgovora koji smo imali priliku da gledamo u direktnom prenosu, uglavnom može rezimirati i kao postignuti dogovori o glavnim naznačenim temama o kojima se razgovaralo.

Prema njenim rečima, konkretnih dogovora nema, kao ni većeg napretka po pitanju NIS-a, već je ostvarena samo saglasnost o principima na osnovu kojih stručni timovi treba da pregovaraju novi gasni sporazum.

Branka Latinović
foot FoNet Milica Vučković

– Iako je pomenut i NIS, nismo saznali ništa više, a to pitanje je za nas urgentno. Dominirale su teme iz energetike, što je potvrdilo da je Srbija i dalje u oblasti snabdevanja energentima, odnosno gasom, izuzetno zavisna od Rusije – preko 85% našeg snabdevanja gasom dolazi iz Rusije. To znači da je Srbija učinila samo minimalne pomake u pravcu diversifikacije, odnosno smanjenja zavisnosti od Rusije, i da nije pratila, ni u toj oblasti, smernice EU – objašnjava naša sagovornica.

Ono što je primetno, kaže Latinović, jeste da nismo čuli da je Ruska strana izašla sa novim ponudama vezano za promenu vlasničke strukture NIS-a, što je za sve građane ove zemlje od izuzetnog značaja.

Kao nešto novo, podseća ona, imali smo prilike da vidimo naglašenost teme saradnje u oblasti zdravstva i snabdevanja novim lekovima, posebno za mlade iz onkologije, što je, prema oceni naše sagovornice, dobro, ali da se ni ovoga puta nije zaobišla tema protiv revizije istorije u vezi sa Drugim svetskim ratom.

Prema njenom mišljenju, ako neko vrši reviziju sopstvene istorije i umanjuje značaj i doprinos Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije u oslobađanju svoje zemlje, a time i Srbije u slamanju nemačkih fašističkih snaga, broj njenih poginulih boraca i herojske podvige u toj borbi, onda je to ova vlast.

– Način na koji je ova vlast obeležila 9. maj u Srbiji je sraman. Venac se polaže na Spomenik Neznanom junaku, gde nije sahranjen ni jedan partizan, ni jedan poginuli u Drugom svetskom ratu! Ni jedan cvet niko iz ove vlasti nije položio na Spomenik narodnim herojima na Kalemegdanu! Kuću cveća! U Beogradu je izbrisano preko 250 ulica koje su nosile nazive po narodnim herojima! I onda se pridružujemo borbi protiv revizije istorije u Drugom svetskom ratu!? – poručuje ona.

Latinović ocenjuje da je primećeno da se uvećavao broj onih koji kritikuju prisustvo Vučića na paradi u Moskvi i da su te kritike ojačale od strane pojedinih poslaničkih klubova evropskih parlamentaraca. Ona ističe da se ovoga puta oglasio i Donald Tusk, premijer Poljske, države koja je aktuelna predsedavajuća EU, ali i osoba koja ima dobre, lične odnose sa Vučićem.

Srećko Đukić, bivši diplomata, poručuje za Danas da je susret predsednika Vučića sa Putinom protekao svakako u senci brojnih događaja koji su povezani sa obelezavanjem 9. maja u Rusiji, a da drugačiji ishod nije bilo realno ni očekivati.

Vučić sa Putinom u Moskvi: Bez konkretnog dogovora o gasu, ali sa političkom porukom Zapadu 3
Foto: Medija centar

On kaže da se Vučić, pak, potrudio da razgovore sa Putinom “izvuče iz te senke” i da posetu Moskvi obeleže važne ekonomske teme za zemlju.

– Prema onome sto je on izjavio jasno je da nije postignut nikakav konkretan dogovor i rešenje za goruće probleme Srbije vezane za snabdevanje ruskim gasom i za dalju sudbinu NIS-a, od čega zaista zavisi energetska stabilnost i bezbednost zemlje – objašnjava Đukić.

Naš sagovornik ocenjuje da su u sklopu susreta dav državnika čini se ostvareni samo neki načelni dogovori, na primer, da Srbija neće ostati bez gasa, ali da izostaje dogovor o gasnom aranžmanu za više godina, kao i deo o cenama.

– Sugeriše se da će cene biti povoljne, „kao i do sada“, ali šta to znaci kada niže cene gasa od Srbije već imaju Mađarska, Slovačka, a da ne govorimo o jednoj Belorusiji ili čak Kini? – poručuje Đukić, dodajući da NIS ostaje u statusu kvo, a da se njegova sudbina stavlja u ruke Amerikacima, čime se izaziva još veća neizvesnost.

Po ptanju Kosova, prema rečima našeg sagovornika, ne treba mnogo pa da se zaključi da je Beograd dobio podršku za “tvrdi kurs koji inače demonstrira, uključujući i odnos prema Zapadnom Balkanu i EU”, i da po tom pitanju neće izostati podrška Moskve ni bilateralno ni multilateralno.

– Sve u svemu, može se konstatovati da je ovom posetom stepen zavisnosti i vezanosti Srbije za Rusiju bar za neki gradus porastao, što srpskoj vlasti, vidi se, daje neku novu samouverenost i na domacem terenu. Naredni dani i nedelje uneće jasnoću u dogovore i ohrabrenja iz Moskve, ali i u odnosima prema našem regionu pa i sa glavnim partnerom EU posle „neprihvatljive“ posete Vucica Moskv – zaključuje Đukić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari