Živković o Vučićevoj izjavi o Maršalatu: “To je neuporedivo s onim što se sad dešava” 1Oni u njemu vide nekoga ko je zaustavio njihov kriminal, primitivizam i sve ono negativno što su uradili - Zoran Živković - Zoran Živković; Foto FoNet/ Nenad Đorđević

Za razliku od preseljenja američke ambasade koje je, kako za Danas kaže bivši premijer Zoran Živković, bilo rezultat međunarodnog dogovora, slučaj Generalštaba predstavlja “dogovor dvojice samozvanih lidera”.

– To zemljište neće biti prodato američkim investitorima, kao što je zemljište na kojem se nalazio Maršalat na Dedinju, gde je sagrađena ambasada SAD. Biće dato u zakup na 99 godina, uz pravo korišćenja, na osnovu kojeg će Srbiji pripasti 28,5 odsto prihoda – poručio je predsednik Vučić, odgovarajući na kritike u vezi sa zgradom Generalštaba i usvajanjem leks specijalisa.

Vučić je gostujući u utorak na TV Pink, pravio poređenje između sadašnjeg projekta izgradnje hotela na lokaciji bivšeg Generalštaba, i slučaja prodaje zemljišta na kojem se nalazio Maršalat i drugi objekti na Dedinju, za zgradu Ambasade SAD, u vreme prethodne vlasti.

Zoran Živković navodi da je preseljenje američke ambasade, koje pominje predsednik, tada sprovedeno kroz proces restitucije ili obnove, jer su morali da napuste svoju prethodnu rezidenciju u Ulici kneza Miloša.

On objašnjava da Amerika tada zatražila da im se obezbedi nova lokacija na kojoj bi mogli da izgrade i ambasadu i rezidenciju, što se potom i dogovoreno kroz diplomatske razgovore između dve zemlje.

Živković ističe, međutim, da se te okolnosti ni na koji način ne mogu uporediti s onima koje danas prate ovaj slučaj.

– To je bio dogovor između dve države da se obezbedi mesto za ambasadu, rezidenciju jednog od najvećih svetskih sila. Isto bismo se ponašali i da je u pitanju Rusija, Kina ili bilo koja druga svetska sila tog gabarita, a to nije bio nikakav dogovor ispod stola – kaže.

Živković ističe da je u pitanju bio apsolutno transparentan proces, dodajući da je ta odluka bila poznata javnosti.

– Maršalat je tad bio potpuno prazan. On nije bio u funkciji, niti je bio na očigled građana, niti je imao ni arhitektonsku, ni simboličnu vrednost kao što to ima Generalštab. Tako da to poređenje je potpuno besmisleno. Tada se niko nije bunio protiv toga. Znači, apsolutno niko nije reč rekao, jer to je najnormalnija komunikacija i dogovor između dve države – objašnjava

Živković podvlači da kada je u pitanju Generalštab, tu se ne radi o dogovoru između dve države.

– Ovo je dogovor dvojice samozvanih lidera sveta. Bio sam uveren da je Vučić prvi na listi najgorih i sa najmanje razuma. Međutim, u poslednjih pola godine, Trump je postao velika konkurencija – zaključuje Živković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari