Aspendos: Jedan od najupečatljivijih gradova 1

Na Turskoj rivijeri, desetak kilometara od Beleka, namenski izgrađenog područja lepo projektovanih luksuznih hotela sa pet zvezdica, dugih peščanih plaža i preskupih golf igrališta, nalazi se Aspendos.

Nastao pored reke Eurimedon (danas Kipručaj), Aspendos je jedno od najpopularnijih istorijskih mesta u regionu Antalije, širom sveta poznat po veličanstvenom drevnom pozorištu.

U vreme klasičnih starina, centralni region Antalije bio je poznat kao Pamfilija, a njemu je Aspendos bio jedan od najupečatljivijih gradova. Prema antičkoj legendi, grad su osnovali Argonauti došavši u Pamfiliju posle Trojanskog rata (približno 1.260-1.180 pre nove ere). Aspendos je bio jedan od prvih gradova u regionu koji je pod svojim imenom kovao novac (peti vek p. n. e).

Za vreme rimske vladavine grad je postao važan centar trgovine solju, uljem, žitarica, vina i konja. Zbog plodnih ravnica Aspendos je postao jedan od najbogatijih gradova Pamfilije. U to su se na osnovu sačuvanih spomenika uverili i novinari iz Srbije koji su Aspendos razgledali u organizaciji avio-kompanije Turkiš erlajnz i uz pomoć putničke agencije Peninsula turs.

Tako se, četiri kilometra jugoistočno od Aspendosa, nalazi most Eurimedon, podignut na istoimenoj reci u kasnom rimskom periodu. Temelje i nekoliko ostataka rimske strukture iskoristili su u 13. veku Seldžuci za gradnju novog ćuprije Kiprupazar Kiprusu, koji još odoleva snažnim brzacima. Most u središnjem delu karakterišu dva zaokreta pravca od po 90 stepeni, kako bi sledio drevne stubove.
Reka je u drevna vremena bila plovna. Prema starogrčkom geografu, filozofu i istoričaru Strabonu (umro 23. godine n.e), Persijanci su tamo usidrili svoje brodove 468 godine p.n.e, pre epskog poraza protiv Delskog saveza.

Most je vremenski blisko povezan sa akvaduktom u Aspendosu, čiji su neki delovi iskorišćeni. Akvadukt, danas 15 kilometara ostataka serija lukova, dovodio je vodu u grad sa planina na severu, udaljenih više od 20 kilometara.

Natpis pronađen u Aspendosu kazuje da je izvesni Tiberius Klaudius Italikus naredio izgradnju akvadukta i poklonio ga gradu. Arhitektonske odlike i graditeljske tehnike akvadukta datiraju iz sredine drugog veka n. e.

Akvadukt je izuzetno građevinsko delo i jedan od retkih očuvanih primera iz davnina. Voda je sa izvora usmeravana u kanal od izdubljenih kamenih blokova postavljenih na vrhu lukova visokih 15 metara i koji su ponegde potpuno sačuvani. U blizini oba kraja akvadukta voda je skupljana u kule visine oko 30 m, odakle je isporučivana Aspendosu.

Danas pod ostacima akvadukta na obodu sela meštanke prodaju rukotvorine, voće i sokove od njega. Čaša ceđene pomorandže, tek ubrane iz obližnje plantaže, tri turske lire (0,80 centi evra).

Cenjkanjem, možda i manje.

Najveće ushićenje izaziva impresivno rimsko pozorište, navodno jedno od najbolje očuvanih iz antičkog doba. Izgradio ga je za vladavine Marka Aurelija (161-180 n.e) arhitekta Zenon, a Aspendosu su ga poklonila braća Krispius, Krispinus i Auspikatus.

Amfiteatar je imao oko 12.000 mesta. Nedavnih godina, na koncertima u okviru tradicionalnog Antalijskog filmskog i umetničkog festivala, u zoni sedenja se smeštalo do 20.000 gledalaca.
Teatar u Aspendosu je čuven i zbog izvanredne zvučnosti. Najmanji zvuk iz središta orkestra lako se čuje i na najvišim galerijama amfiteatra višeg od savremene trospratnice.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari