Bergamot - između pomorandže i limete 1Foto: Pixabay/ pixel2013

(Citrus bergamia).

Da li ste se možda zapitali šta je bergamot? Pokušaćemo da objasnimo šta je i zašto bi nas interesovalo. Tačno poreklo ovog citrusnog drveta je pomalo nepoznato i zamagljeno. Da li je njegova postojbina iz istočnih delova Azije ili je nastalo namernim ukrštanjem određenih citrusnih vrsta, nismo baš sigurni.

Ono šta znamo jeste da je bergamot citrusno drvo sa malim belim mirisnim cvetovima, istoimenim plodom koji je malo izdužen i podseća na krušku, i predstavlja uspelu kombinaciju dva citrusna drveta, divlje pomorandže i limete. Kora ploda je neravna, ima izgled manje pomorandže, ali je zato boja ploda u predivnoj zeleno-žućkastoj boji limete. Sam sveži plod se ne jede. Ovo citrusno drvo se gaji u celom mediteranskom pojasu i koristi u Turskoj, Francuskoj, Italiji. U oblastima oko Kalabrije mogu se videti nepregledni zasadi plantaža, samim tim Italijani danas imaju primat u proizvodnji ovog citrusa.

Dugo vremena je aroma i miris ovog ploda u upotrebi, datira još iz ranog 15. veka, gde se prvenstveno za potrebe medicine koristilo esencijalno ulje dobijano iz kore ploda. Nekoliko vekova kasnije esencija bergamota počinje da zauzima ozbiljno mesto kao sastojak u proizvodnji parfema, daje notu elegancije i svežine. Ulje se dobija hladnim ceđenjem kore, za proizvodnju jednog litra esencijalnog ulja potrebno je do 200 kg kore ploda.

Upotreba u medicini

Poznata su antibakterijska i antivirusna svojstva bergamota koja deluju na kožu, tako da se esencija može naći u proizvodima za negu tela. Kap ulja će nam pomoći kod zaceljivanja rana. Nekoliko kapi esencijalnog ulja mogu nam pomoći kod kardiovaskularnih bolesti, poboljšati varenje i smanjiti nadutost stomaka. Zatim je koristan kao analgetik protiv bolova različitog porekla, dobar je za preventivu od dijabetesa.

Aroma terapija

Eterična ulja – za podizanje raspoloženja

Miris bergamota je tako divan i osvežavajuć da nam u trenutku podigne raspoloženje. Ako utrljamo kap etarskog ulja u dlanove i duboko udahnemo miris nakon buđenja, sigurno ćemo sa više energije i elana obavljati dnevne obaveze. U aromaterapiji miris bergamota se preporučuje kao prirodni antidepresiv, pozitivno utiče na potištenost kod ljudi, na uznemirenost, utiče na smanjenje anksioznosti, razdražljivosti. U Maroku se etarsko ulje koristi protiv nesanice, nanosi se po kap ispod nozdrva i duboki san je zagarantovan.

Čaj

U čemu je razlika planetarno poznatog engleskog čaja Earl Grey u odnosu na druge mešavine crnog čaja. To je upravo prepoznatljiva aroma bergamota koja je opstala do današnjih dana kao jedna od popularnijih aroma čajeva u samoj Engleskoj, čija je potrošnja na zavidnom nivou.

Upotreba u kulinarstvu

Plod bergamota može da se kandira, želira, dok se arome dodaju kod pripreme ratluka, kod spravljanja slatka, dodatak čaju, pravljenju bombona (Bergamote de Nancy).

Kolonjska voda

Eau de Cologne, najpoznatija kolonjska voda na svetu, upravo je napravljena od sastojaka koje čine bergamot, limun, gorka pomorandža.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari