RikvercRikverc, foto: Andriy Popov / Panthermedia / Profimedia

Vožnja u rikverc može biti izazov za svakog vozača i zahteva dodatni oprez, ali postoje i mesta gde je to zabranjeno i strogo kažnjivo.

Zbog vožnje u rikverc možete da dobijete kaznu u Hrvatskoj.

Prilikom vožnje, vozači uvek treba da provere koliko je ovaj manevar bezbedan. U slučaju nezgode, greška najčešće pada na osobu koja se kretala unazad, zakon kaže da vozač mora da pazi da svojim kretanjem ne ugrozi druge učesnike u saobraćaju.

Međutim, Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima propisuje i one situacije kada je takva vožnja potpuno zabranjena i kažnjiva, piše N1 Zagreb.

Zakon je jasan

Naime, Zakon kaže da vozač koji namerava da pomeri svoje vozilo u rikverc, to može učiniti samo na kratkoj deonici puta i ako ne ugrožava i ne ometa druge učesnike u saobraćaju.

Takođe, napominje se da prilikom vožnje unazad na vozilu moraju biti uključeni svi pokazivači pravca, nešto što se uči u autoškoli, ali se brzo zaboravlja.

Dodaje se da je, kada vozač pomeri vozilo unazad, dužan da se kreće stranom puta kojom je vozio napred, a dužan je da propusti vozilo koje dolazi iza njegovog vozila.

Ko se ne pridržava gore navedenog rizikuje kaznu od 30 evra.

Kazne za rikverc do 920 evra

Ali postoje i ona mesta gde je svako kretanje unazad izričito zabranjeno, a to je autoput, što je logično zbog velikih brzina kojima se automobili kreću. Zakonom je navedeno da vozač ne sme zaustaviti ili parkirati vozilo na autoputu, osim na površinama van kolovoza koje su posebno uređene i obeležene za ovu namenu.

Posebno je naglašeno da na autoputu vozač ne sme da okreće vozilo u polukružno ili da pomeri vozilo unazad, osim na površinama van kolovoza koje su za to posebno uređene.

U suprotnom, preti vam kazna od 390 do 920 evra, kao i tri negativna prekršajna boda.

Duž autoputa postoji još jedno mesto gde je veoma rizično kretati unazad i zato je zabranjeno. Reč je o tunelima za koje Zakon navodi da vozač koji kreće vozilom kroz tunel ne sme da zaustavi ili parkira vozilo u tunelu, niti da se vozilo okrene u polukružno ili da pomeri vozilo unazad.

Svako ko uradi suprotno preti kazna od 130 do 260 evra.

Kada je obavezno kretanje unazad?

Međutim, postoje i one situacije za koje Zakon nalaže da je kretanje unazad obavezno, a to je u slučaju preticanja na uskim putevima.

Ukoliko je preticanje nemoće zbog nedovoljne širine kolovoza ili zbog prepreke na putu, vozač kome je to lakše i bezbednije, s obzirom na karakteristike puta i uslove saobrćaja, dužan je da se prvi zaustavi i , ako je potrebno, kretanjem unazad ili na drugi način pomerite svoje vozilo i zauzmite položaj na putu koji vam omogućava prolazak, kaže se u Zakonu koji predviđa i kaznu od 30 evra za one koji se toga ne pridržavaju.
Navedeno je da je, na delu puta sa velikim nagibom (planinskom i sl.) gde vozila ne mogu da prođu, vozač koji se krće uz kosinu dužan da zaustavi svoje vozilo ako ispred sebe ima odgovarajće mesto za zaustavljanje koje omogućava bezbedno mimoilaženje i ako je, u slučaju da to ne učini, preticanje zahtevalo kretanje unazad jednog od vozila. U suprotnom, propisana je kazna od 30 evra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari