Kemer: Važno mesto za turizam 1

Kemer, na obroncima planinskog venca Zapadni Taurus, spaja 40-ak kilometara širokog auto-puta D400 sa istočnijom Antalijom, središtem istoimene provincije na Turskoj rivijeri. Kemer je važno turističko mesto u Turskoj, proteklih godina sili u usponu u industriji odmora i razonode.

Kemer ima tipično mediteransku vruću i suvu klimu, leti i do 40 stepeni Celzijusovih, a blage i kišovite zime. Morsku obalu okruga, dugačku 52 km, zapljuskuju talasi čistog i toplog mora, dok plaže zlatastog peska i kamenih hridi zalaze u zelene borove šume.

Bajkovita priroda je 2014. privukla u Kemer 3,5 miliona turista iz zemlje i inostranstva, kazao je gradonačelnik Mustafa Gul novinarima iz Srbije. Gul, gradonačelnik u trećem mandatu, ugostio je novinare koji su u organizaciji turske nacionalne avio-kompanije Turkiš erlajnz (THY) i podršku turističke agencije Peninsula turs upoznavali lepote gradova i odmarališta u Zalivu Antalije.

Do ranih 1980-ih su Kemer i okrug bili mirna seoska oblast. Ranije je, prema nekim istraživačima, na mestu Kemera bio drevni grčki grad Idiros, član Likijske lige. Tokom Otomanskog perioda nazivan je Eski Koj (Staro selo) dok 1916 -1917. nije izgrađen kameni zid dug 23 km da usmerava planinske bujice koje su ga plavile. Naziv Kemer se odnosi na te zidine.

Do 1960-ih se do Kemera dolazilo samo brodom. Od 1980-ih su usledile velike investicije u infrastrukturu koje je planirala država i finansirala Svetska banka, radi razvija masovnog turizma. Prema podacima iz 2012, u gradu Kemeru su živela 22.732 stanovnika, a u okrugu 41.268 ljudi.
Po Gulu, turizam je dominantan u lokalnoj ekonomiji, a poljoprivreda čini tek 10 odsto. Mnogi turisti dolaze u sklopu jeftinih, ol-inkluziv paketa, najviše iz Nemačke, Holandije, poslednjih godina iz Rusije. Po prodavnicama Kemera su neizbežni natpisi na ruskom jeziku, uz one na turskom, engleskom i nemačkom. Trguje se turskim lirama i evrima.

Obalu čine čiste plaže i zalivi različitih veličina. Slučajni posetioci mogu, takođe, da plaćanjem ulaznice uživaju na bazenima i plažama obližnjih hotela.

Novinarima su razgovor i ručak sa gradonačelnikom upriličeni u Kristal hotels de luks, jednom iz lanca 14 istoimenih luksuznih objekata u Turskoj, čiji je vlasnik Kilit grupa. Prema menadžeru hotela, tu se tokom 2016. odmaralo 960 gostiju iz Srbije. Plavokosa Ljudmila iz Belorusije je, uz standardne sobe, pokazala prostrane apartmane Sultan i Paša, potonji prikladan naročito za mladence.

Kemer je važno mesto jahting turizma. Posetioci mogu da uživaju i u „Plavom krstarenju“. Ploveći na turskom guletu, tradicionalnom brodu sa dva ili tri jedra, višednevno plavo krstarenje može da ponudi razgledanje ostataka drevnih gradova, kristalno čistu vodu za plivanje ili ronjenja.

Iz Kemera se lako može stići u obližnje antičke gradove Olimpos i Faselis, Termesos, Perge, Aspendos… Domaćini preporučuju posetu Lovačkoj kolibi iz doba Seldžuka (11-13. vek nove ere) ili duge staze za pešačenje Likijanskim putem, padinama planine Olimp.

Žičara do vrha Olimp (na turskom Tahtali, 2365 m), pod snegom od novembra do juna, jedan je od vrhunaca boravka u Kemeru. Putovanje Teleferikom, među najbržim žičarama u Evropi i boravak na posmatračkim mestima, omogućavaju spektakularan pogled na planine, klisure, Mediteransko more, Kemer, Antaliju, čak i Demre (Mira), episkopsko sedišta Svetog Nikole (270 – 343. n.e), u Turskoj poznatijeg kao Deda Mraz. Jasno je zašto su antički Grci takvo mesto nazvali Olimp, dom njihovih bogova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari