Konzumiranje alkohola kad je vrućina opasnije je nego što mislite 1Foto: Marjan Apostolovic / Shutterstock.com

 

S nestrpljenjem očekujemo dolazak pravog leta i porast temperature nakon toliko kišnih dana. No, uz upozorenje na štetne sunčeve zrake i ne izlaganje suncu bez zaštitne kreme, stiže i upozorenje za one koji osveženje žele potražiti u alkoholnim pićima.

Naime, ispijanje piva, vina, koktela i drugih alkoholnih pića na jakom suncu za sobom povlači mnoge zdravstvene rizike, kojih možda i nismo svesni, piše Živim.hr.

Dehidracija

– Jedan od najvećih rizika konzumiranja alkoholnih pića tokom leta je dehidracija – istaknuli su stručnjaci za bolesti zavisnosti u jednom privatnom centru za odvikavanje u Velikoj Britaniji.

Alkohol uklanja tečenost iz krvi kroz urinarni sistem mnogo brže od ostalih tečnosti. Kada se taj proces dogodi tokom vrućine, postoji rizik od dehidracije jer se telo znoji kako bi se ohladilo. Znakovi dehidracije uključuju: vrtoglavicu, umor, osećaj žeđi, suva usta i oči.

Ako primetite ove znakove, važno je nadoknaditi tečnost u telu običnom vodom. A ako se simptomi ne poboljšaju, potražite lekarsku pomoć jer se dehidracija može razviti u ozbiljan problem.

Opekotine od sunca

Istraživanja pokazuju da koža postaje osetljivija na sunce nakon konzumiranja alkohola.

– Količina UV zraka koja je bila potrebna za sagorevanje kože pojedinca puno je manja nego bez konzumiranja alkohola – elaborirali su stručnjaci. Takođe, budući da alkohol može umanjiti sposobnost racionalnog razmišljanja osobe, veća je verovatnoća da neko zaboravi da nanese zaštitu od sunca kad je pod uticajem alkohola.

Toplotni udar

Konzumiranje alkohola takođe može povećati rizik od toplotnog udara, koji se javlja kada telo ne može regulisati svoju temperaturu. Znakovi toplotnog udara uključuju povećan broj otkucaja srca, ubrzano disanje, mučninu, porast telesne temperature, glavobolju i promenjeno mentalno stanje.

– Alkohol može smanjiti količinu znoja koju proizvodimo, što otežava telu da se ohladi. To onda može uzrokovati porast telesne temperature i dovesti do toplotnog udara – kažu stručnjaci.

Povišen rizik od utapanja

Takođe postoji veći rizik od utapanja u pijanom stanju jer alkohol slabi nerve koji kontrolišu nevoljne radnje poput disanja, utiče na svest, smanjuje kontrolu rasuđivanja i izaziva smetnje u motoričkoj koordinaciji. To čini plivanje i druženje oko vode uz pijenje alkohola izuzetno opasnim jer povećava rizik od utapanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari