Kuhininjske krpe i peškire nikako ne bi trebalo da perete zajedno: Evo i zašto 1Pranje veša, fotografija: New Africa on Shutterstock

 

Pretpostavljamo da pre pranja razvrstavate tamnu od svetle odeće, ali verovatno pravite uobičajenu grešku –perete zajedno peškire i krpe. Naime, nikada ne bi trebalo da ih perete zajedno, jer tako postoji mogućnost za kontaminaciju i širenje štetnih bakterija i klica, piše vecernji.hr.

Kuhinjske krpe koristimo i kad brišemo ruke prilikom kuvanja, ali i za brisanje kuhinjskih površina. Osim toga, kuhinjske krpe su zbog česte upotrebe vlažne, zbog čega su idealno mesto za razvoj raznih klica.

Na manjim temperaturama lako može doći do toga da bakterije koje su se nakupile na krpama pređu na rublje, ili peškire, i kontaminiraju ih, pa ćete na kraju imati rublje prljavije nego što ste ga ubacili u mašinu. Osim toga, ako krpe perete zajedno s peškirima i ostalim rubljem, klice se vrlo lako mogu prošiti i na njih. Dakle, ako ih perete zajedno, peškiri i drugo rublje se možda neće ispravno očistiti što može biti nehigijenski. Osim toga, peškiri i krpe neće se temeljno oprati ni ako se peru u hladnoj vodi ili ako se koristi nedovoljno deterdženta.

Stručnjaci za čišćenje savetuju da se peškiri peru svaka četiri dana na 40°C ili na većoj temperaturi kako biste se oslobodili klica. Peškire koje koristite za lice možete prati i na 90°C jer ova temperatura delotvorno suzbija bakterije. Pranje na visokim temperaturama se svakako preporučuje, pre svega za peškire koje koristite za lice.

Kuhinjske krpe mogu imati više bakterija nego što mislite, a nakon upotrebe mogu poprimiti i neprijatan miris. Kako biste uklonili neprijatne mirise, tokom pranja možete ubaciti i kašiku belog sirćeta ili sode bikarbone. Evo nekoliko saveta:
Pustite da se osuše na vazduhu: Bilo da ste krpom pokupili proliveno vino, vodu sa pulta oko sudopera, ili obrisali masne mrlje sa stola, velika je verovatnoća da će kuhinjska krpa vrlo brzo biti vlažna i usmrdeti se. U tom slučaju važno je ostaviti ih da se dobro osuše na vazduhu pre nego što ih bacite u mašinu, kako biste sprečili rast i širenje buđi i gljivica. Jednostavno ih okačite na kukicu, ručku šporeta ili raširite na pultu, pre nego što ih odožite za pranje.
Perite ih odvojeno od ostalog rublja: Cilj vam je da ostaci hrane, bakterije i klice ne završe na omiljenoj pidžami ili donjem vešu. Naravno, nije lako nakupiti dovoljno krpa za samostalno pranje, pogotovo ako često koristite papirne ubruse. No, možete ih ubaciti u mašinu sa ćebadima, prekrivačima i sličnom tkaninom, kako bi se uštedelo vreme i voda. Krpa s kojom ste obrisali vlažni pult pre nego što je stavite na pranje obavezno se mora osušiti.

Perite ih na visokoj temperaturi: Kuhinjske krpe perite na normalnom ili dužem pranju, te koristite najveću moguću temperaturu. Time se ubijaju sve bakterije koje su mogle da se nakupe. Ako se u mašini nalaze drugi odevni predmeti, važno je osigurati da te postavke neće oštetiti odeću, stoga uvek prvo pročitajte šta piše na etiketama.

Izbegavajte upotrebu omekšivača: Omekšivač odeći pruža mekoću i prijatan miris, no na kuhinjskim krpama može ostaviti film, što ih čini nehigijenskim za svakodnevnu upotrebu. Sa druge strane, ako je reč o belim krpama, dodajte malo izbeljivača, kako bi skinuo sve mrlje od hrane i masti. Možete ga dodati u fioku mašine, ili direktno na krpe u bubnju, a osim što izbeljuje, dodatno će doprineti suzbijanju bakterija. Opet – pazite na drugu odeću i nikada nemojte dodavati izbeljivač ako drugoj odeći u mašini ne odgovara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari