Kad posao u pozorištu postane opasan po život 1Foto: Radenko Topalović

Dnevni list Vreme je pre 100 godina pisao o nesereći koja se dogodila u Narodnom pozorištu kada je prilikom manevrisanja pokretne pozornice poginuo „tehnički šef“ Robert Vajner, a četiri radnika su se povredila.

Ova nesreća o kojoj govori tekst sa naslovne strane lista Vreme dogodila se pred sam početak izvođenja opere „Madam Baterflaj“.

Oko 19 časova otprilike sat vremena pred početak predstave, tehnički šef pozornice, Robert Vajner počeo je sa montiranjem zadnjeg dela pokretne pozornice kako bi bila spremna za drugi i treći čin „Madam Baterflaj“.

Vajner je za pomoćnike imao tri nemačka stručna radnika, koje je u Beograd poslala fabrika koja je proizvela pokretnu pozornicu, i jednog Rusa tehničkog urednika pozorišta.

Pod pokretne pozornice o kojoj je reč sastojao se od 12 ploča, po šest sa prednje i sa zadnje strane i ove ploče mogle su da se pomeraju nezavisno jedna od druge u zavisnosti od potreba scenarija predstave.

Kad posao u pozorištu postane opasan po život 2
Foto: screenshot/digitalna.nb.rs

Nekoliko trenutaka pre nesreće Robert Vajner je sišao na donji sprat, koji je bio ispod ovih ploča od kojih se sastojao pod pozornice, i pustio motor kako bi ih podigao za pola metra više od njihovog normalnog nivoa.

Motor je funkcionisao sasvim dobro i Vajner ga je ostavio da radi bez nadzora, onda se sa svojom četvoricom pomoćnika približio pločama koje su se polako dizale, i u jednom trenutku je otišao ispod samih ploča kako bi postavio polugu koja bi pod držala na mestu.

Nedaleko od Vajnera njegova četvorica pomoćnika su čekala da polja postignu potrebnu visinu pa da i oni postave poluge za osiguravanje poda.

I baš u trenutku kad su ploče dostigle potrebnu visinu a Vajnerovi radnici trebali da priđu i postave poluge motor je otkazao i svih 12 polja se srušilo na pod ispod pozornice.

Robert Vajner koji je bio direktno ispod tih polja je najgore prošao.

Jedan dekorater je prvi čuo tresak i odmah pozvao pomoć. Vajner je pronađen onesvešćen kako leži na stomaku prignječen između poda i ploča koje su pale.

Ostali radnici koji su stajali sa strane dok su pomagali Vajneru u tom trenutku su bili samo donekle pod pločama, i zadobili su samo lakše telesne povrede.

Iako su ove ploče bile jako teške Vajner je bio još živ kada su ga izbavili sa mesta nesreće, ali je preminuo na putu ka bolnici.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 100 godina, tačnije 1922. godine. Predmet analize je dnevni list Vreme, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari