Tajna sednica parlamenta Irske najavila veliku promenu 1Foto: Radenko Topalović

Na današnji dan, pre tačno jednog veka, 1922. godine dnevni list „Vreme“ objavio je priču o tajnoj sednici parlamenta Irske.

„Irska za Republiku“ bio je samo jedan od nasova iz ovog pomenutog lista koji danas više ne postoji.

Naime, na tajnoj senici koja se održala 27. oktobra u Londonu, irski parlament u dogovoru sa irskom vladom, rešio je da se Irska pretvori u zasebnu republiku pod predsedništvom De Valere.

Kako saznajemo iz već pomenutog lista „Vreme“ koji je pisao već na ovu temu 1922. godine, svi viši činovnici su bili odabrani i već postavljeni na funkcije kao i sama republikanska vlada koja se sastojala od ukupno dvanaest članova.

Tajna sednica parlamenta Irske najavila veliku promenu 2
Foto: Screenshot Digitalna.nb.rs

Takođe, pored dešavanja u Irskom parlamentu, na ovaj dan kako piše „Vreme“ dolazi i do izmene u spoljnoj politici Engleske. Na ovaj dan, u Parizu 27. oktobra, Bonar Lo najavio je na partijskom sastanku u Glazgovu da će doći do potpunog sporazuma između Engleske, Francuske i Italije u vezi Bliskog Istoka. Bonar Lo je bio siguran da će Turska i Grčka pristati na odluke saveznika.

Na pitanje o reparacijama, Francuska se našla u neugodnoj situaciji. Severne francuske provincije trebalo je da se restaurišu, dok je Nemačka, prema rečima Bonar Loa, mogla da plati ratnu odštetu. Nesporazum između Engleske i Francuske u ovom pitanju postojao je samo u pogledu mera koje su trebale da budu preduzete kako bi se došlo do povoljnijih rezultata. Ali obe zemlje su morale ostati u interesu Evrope tj. u zajednici.

Bonar Lo je izjavio kako Engleska nema u interesu da od Carigrada i Galipolja stvori novi Gibraltar. Ali što se tiče kooperacije između unionista i liberala, Bonar Lo se nadao da će u izvesnim mestima ove dve stranke sporazumno raditi za vreme izborne borbe, piše list „Vreme.“

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 100 godina, tačnije 1922. godine. Predmet analize je dnevni list Vreme, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari