Pešter (3): Kad se priroda pobuni 1Foto: Wikipedia

U Sjenici smo se počastili odličnim burekom, kupili sjenički sir i papriku u pavlaci. Zbog najavljenog nevremena ranije smo krenuli kući. Ipak nas je ono uz prekid saobraćaja dočekalo u Prilikama.

Možda i zbog toga što je predsednik Republike tih dana iskoristio priliku što mu je omogućeno da ostane i predsednik vladajuće stranke pa je, protivno Ustavu, oročio mandat Narodnoj skupštini do aprila 2022. godine.

Kada je 23. januara ove godine lider „Dveri“ u emisiji „Utisak nedelje“ obelodanio da je u Sjenici 16. januara 2022. na referendumu o potvrđivanju Akta o promeni Ustava na glasačkom mestu 60. od 771 glasača na glasanje izašlo svih 771, a sumnja se da su se pojedinci tog dana nalazili u inostranstvu, van Sjenice ili jednostavno nisu hteli ili mogli doći na glasanje, bio sam i razočaran i pokrenut na akciju.

Pešterci, kao i njihovi preci, su uvek cenili čojstvo i reč, nisu poznati kao prekršioci zakona. Sutradan nas je iznenadila vest Sjenica osvanula pod novim snegom, a prekosutra je temperatura pala na – 25 stepeni celzijusa.

Na sajtu Republičke izborne komisije u zapisniku iz OŠ „12. decembar“, zaista stoji da je izlaznost bila 100%. Nevažećih listića bilo je 21, 746 glasača je zaokružilo „da“, a samo 4 „ne“. Svi glasači su došli lično.

Ukoliko javno tužilaštvo i RIK, po podnetoj krivičnoj prijavi protiv predsednika ovog glasačkog odbora, a i povodom prijava opozicije za druge nepravilnosti na biračkim mestima, ne izvrši proveru u najmanju ruku čudnih podataka, saznaćemo odmah najmanje dve stvari.

Ima li prvih efekata potvrđenih promena Ustava o pravosuđu i da li su institucije, mediji i NVO spremni da pomognu raščišćavanju spornih pojava i izgradnji poverenja u ovu izuzetno važnu društvenu aktivnost.

Dakle, kad se ostvari uspeh ili manipuliše slobodom izjašnjavanja i izbornom voljom građana, u gradovima započnu protesti, a na Pešteru se pored meštana pobuni i priroda.

Da se to ne bi dogodilo i na sledećem glasanju – 3. aprila, potrebno je da što više građana izađe na izbore, ali i da nekoliko desetina hiljada kontrolora čuvaju sve glasove.

Među njima su i glasovi manjina, ugroženih, siromašnih i onih koji žive daleko od velikih gradova i pažnje javnosti.

Ukoliko u tome ne uspemo moraćemo da se, uz žrtve, direktno sukobimo sa trećom, nedostajućom i naraslom aždajom pohlepe i svevlašća ili da zakopamo glavu u pesak i definitivno potvrdimo da smo njen sastavni deo i saučesnik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari